Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejen máslo, ale už i vejce a mléko. Čechy trápí drahota

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Meziměsíčně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 0,6 %, stavebních prací o 0,2 % a tržních služeb o 0,1 %, ceny průmyslových výrobců se nezměnily. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 8,3 %, ceny průmyslových výrobců o 1,1 %, stavebních prací o 1,8 % a tržních služeb o 1,6 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistiky tak podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela ukazují, že vnější tlaky do domácích cen oslabují. "Podílí se na tom i dlouhodobě posilující koruna. Ta si sice v listopadu dává pauzu, v novém roce bude pokračovat v posilujícím trendu. To by se mělo projevit i na nižší inflaci spotřebitelských cen, která svého vrcholu podle nás dosáhla v říjnu. Nicméně její pokles nebude nijak výrazný, protože cenovou dynamiku budou držet domácí faktory v čele s mzdovým růstem," uvedl.

Ve srovnání se zářím se ceny průmyslových výrobců nezměnily, v zemědělství se zvýšily o 0,6 procenta, za stavební práce vzrostly o 0,2 procenta a za tržní služby o 0,1 procenta. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 2,9 procenta ze zářijových 2,7 procenta. Míra spotřebitelské inflace tak byla nejvyšší za pět let.

V průmyslu se v říjnu meziročně zvýšily ceny kovů a kovodělných výrobků o 5,1 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 3,3 procenta. O téměř 18 procent zdražily mléčné výrobky. Vyšší než před rokem byly také ceny koksu a ropných produktů, klesly naopak ceny dopravních prostředků o 3,3 procenta a ceny v energetice.

Ceny v zemědělství poprvé po několika měsících nerostly dvouciferným tempem. Jejich meziroční růst v říjnu zpomalil na 8,3 procenta ze zářijových 10,8 procenta. V rostlinné výrobě zdražilo ovoce o víc než dvě třetiny, stouply i ceny obilovin, brambor a olejnin, klesly u zeleniny. V živočišné výrobě o téměř 38 procent vzrostly ceny mléka a o pětinu ceny vajec, zlevnila drůbež a prasata.

Ceny stavebních prací v říjnu udržely meziroční růst na 1,8 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zpomalily růst na 1,6 procenta ze zářijových 1,7 procenta. Vzrostly například ceny za pojištění a penzijní financování a také za vydavatelské služby.

V zahraničním obchodě v meziročním srovnání ceny pokračovaly v předchozím poklesu. Ceny vývozu se v září snížily o 0,9 procenta, zejména kvůli posílení koruny vůči euru a dolaru. Dovozní ceny klesly o 0,8 procenta, hlavně kvůli zlevnění strojů a dopravních prostředků.

V zemích EU podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v září meziměsíčně zvýšily o 0,6 % (v srpnu o 0,4 %). Ceny vzrostly nejvíce v Nizozemsku o 2,9 %. V Polsku se ceny zvýšily o 0,7 %, v Rakousku o 0,6 %, v České republice a v Německu shodně o 0,4 % a na Slovensku o 0,3 %. Ceny klesly pouze na Kypru o 1,4 %, informuje czso.cz.

Meziročně byly ceny v EU v září vyšší o 3,3 % (v srpnu o 2,9 %). Ceny vzrostly ve všech členských státech, nejvíce v Belgii o 7,0 %. V Polsku se ceny zvýšily o 4,9 %, v Německu o 3,0 %, na Slovensku o 2,8 %, v Rakousku o 1,8 % a v České republice o 1,7 %.

Témata:  ekonomika průmysl zemědělci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy