Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají půjčky za riziko, ale přirozené

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí. Zároveň je ale 82 procent dotázaných přesvědčeno, že půjčování peněz a pořizování věcí na dluh je v dnešní době přirozenou součástí života.

Téměř třetina lidí pak míní, že za půjčky se člověk musí trochu stydět. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

S výrokem, že půjčovat si peníze nebo nakupovat na dluh je nepřijatelné, souhlasí 45 procent Čechů, nesouhlasí 51 procent. V menšině jsou ale ti, kteří se domnívají, že se půjčky vyplatí, jejich podíl je pouze 30 procent.

Od posledního výzkumu v roce 2016 se o šest procentních bodů snížil souhlas s výrokem, že pořizovaní věcí na dluh je nesprávné. "U ostatních výroků k statisticky významnému posunu v rozložené odpovědí nedošlo. V delší časové perspektivě je třeba zdůraznit, že rozložení názorů naší veřejnosti se vůbec nemění v případě rizikovosti dluhů (souhlas) a studu (nesouhlas)," uvedli statistici.

Češi nejvíce akceptují půjčky na bydlení, přijatelné jsou pro 90 procent dotázaných. Půjčky na studium toleruje 76 procent lidí, na podnikání 74 procent lidí, na auto 64 procent a na spotřební zboží 63 procent lidí. Půjčky na dovolenou a především na vánoční dárky naopak většina Čechů považuje za nepřijatelné.

Témata:  Češi průzkumy půjčky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy