Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají půjčky za riziko, ale přirozené

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Drtivá většina Čechů považuje půjčky a dluhy za riziko, myslí si to 87 procent lidí. Zároveň je ale 82 procent dotázaných přesvědčeno, že půjčování peněz a pořizování věcí na dluh je v dnešní době přirozenou součástí života.

Téměř třetina lidí pak míní, že za půjčky se člověk musí trochu stydět. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

S výrokem, že půjčovat si peníze nebo nakupovat na dluh je nepřijatelné, souhlasí 45 procent Čechů, nesouhlasí 51 procent. V menšině jsou ale ti, kteří se domnívají, že se půjčky vyplatí, jejich podíl je pouze 30 procent.

Od posledního výzkumu v roce 2016 se o šest procentních bodů snížil souhlas s výrokem, že pořizovaní věcí na dluh je nesprávné. "U ostatních výroků k statisticky významnému posunu v rozložené odpovědí nedošlo. V delší časové perspektivě je třeba zdůraznit, že rozložení názorů naší veřejnosti se vůbec nemění v případě rizikovosti dluhů (souhlas) a studu (nesouhlas)," uvedli statistici.

Češi nejvíce akceptují půjčky na bydlení, přijatelné jsou pro 90 procent dotázaných. Půjčky na studium toleruje 76 procent lidí, na podnikání 74 procent lidí, na auto 64 procent a na spotřební zboží 63 procent lidí. Půjčky na dovolenou a především na vánoční dárky naopak většina Čechů považuje za nepřijatelné.

Témata:  Češi průzkumy půjčky

Související

Aktuálně se děje

2. července 2025 14:48

Autem do Tater jinak. České dráhy obnovily populární spoj na Slovensko

Dvouměsíční školní prázdniny jsou v plném proudu, nastává čas letních dovolených. Jednou z populárních zahraničních destinací je sousední Slovensko, kam lidé nejčastěji vyrážejí autem. Spousta z nich přitom nejspíš ani neví, že autem se k Jadranu mohou dostat i bez toho, aniž by kdokoliv seděl za volantem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.