Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí na světě, oproti loňsku si polepšilo

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Praha - Ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield vyplývá, že Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí světa, v žebříčku si meziročně polepšilo o jedno místo. Nejlepší podmínky jsou v Číně. Analýza srovnávala 42 zemí.

Mezi 19 evropskými státy je Česká republika třetí za Litvou a Maďarskem. Studie porovnává jednotlivé země podle různých rizikových a nákladových faktorů. Například politického a ekonomického rizika, tržních podmínek a personálních nákladů.

"Nejdůležitějšími otázkami pro výrobní odvětví zůstávají lokalita a dodavatelské řetězce. Země střední a východní Evropy si udržují vysokou atraktivitu a globální konkurenceschopnost, protože celkové personální náklady v regionu jsou relativně nízké. A díky investicím do infrastruktury se navíc zlepšuje propojení se zbytkem Evropy," uvedl specialista na pronájmy průmyslových nemovitostí Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

V regionu podle něj také roste konkurenceschopnost ve výrobě v oborech vyspělých technologií. "To dokládá například nedávno ohlášená spolupráce mezi Fakultou strojní ČVUT a společností GE Aviation," doplnil Hlobil.

Čína na prvním místě žebříčku vystřídala Malajsii, která poklesla na třetí příčku. Druhou nejatraktivnější zemí pro výrobní podniky se stala Litva. A to díky příznivému podnikatelskému prostředí a nejnižším personálním nákladům v celé Evropě. V první desítce se umístily tři země ze střední Evropy, kromě Česka také Slovensko a Maďarsko. Podle Hlobila vzrostla atraktivita těchto zemí díky těsné blízkosti západoevropských ekonomik a zlepšování infrastruktury.

Témata:  ekonomika Česká republika Litva

Související

Aktuálně se děje

14. července 2025 9:04

V Ohrobci utonul muž v rybníku. Má jít o protagonistu vítězného filmu z Varů

Necelý den poté, co se česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema stal vítězem Křišťálového glóbu na MFF Karlovy Vary, přišla smutná zpráva. Podle mediálních informací zemřel František Klišík, jeden z hlavních protagonistů filmu.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy