Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé kvůli uprchlíkům nechtějí cestovat, Čedok prohloubil ztrátu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.fotodoprava.cz

Praha - Čedok loni výrazně prohloubil ztrátu, píše deník E15. Nejstarší tuzemská cestovní kancelář byla v minusu 181 milionů korun, v roce 2014 ztráta činila sedm milionů korun. Na vině je uprchlická krize, ale též teroristické útoky v dosud oblíbených destinacích.

Celkové tržby a výnosy Čedoku loni meziročně klesly o 548 milionů korun na dvě miliardy korun.  "Negativní výsledek u prodeje zájezdů byl zapříčiněn z velké části snížením poptávky v některých destinacích, které byly zasaženy takzvanou uprchlickou krizí," řekl listu generální ředitel Čedoku Radek Drechsler s poukazem na Řecko a Turecko. Poptávku zmrazily i teroristické útoky v Tunisku a v Egyptě.

Na ztrátě se ale z větší části podílejí účetní operace, v rámci kterých Čedok mimo jiné odepsal nedobytné pohledávky u zahraničních partnerů. Firma zároveň tratila na zajištění cen leteckého paliva.

Čedok, který patří do americko-turecké skupiny Odien, loni procházel restrukturalizací. Snižuje například počet poboček a zaměstnanců a přechází na systém franšíz Čedok Partner.

Jedničkou mezi cestovkami v ČR je Exim Tours, které loni klesly tržby o sedm procent na čtyři miliardy korun.

Témata:  Čedok cestovní kanceláře ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.