Praha - Plošný solidární důchod i silnější princip zásluhovosti by měla zajistit důchodová reforma, na níž se v programovém prohlášení vyjednávané menšinové vlády s podporou komunistů dohodli zástupci ANO a ČSSD. Část o důchodech a jejich reformě se v textu proti programu dosavadního Babišova kabinetu bez důvěry téměř nezměnila. Počítá s oddělením důchodového účtu od státního rozpočtu i se změnou složení důchodu, která zásluhovost ale oslabí. Z dokumentu vypadl jen záměr zřídit Státní důchodový úřad.
Změnou proti nynějšímu vládnímu programu je to, že se důchodová reforma posunula v seznamu priorit výš. Nyní je ze šesti bodů na prvním místě, minule byla v šestici čtvrtá. Text, který se týká důchodů, se ale téměř neliší. ANO, ČSSD a také komunisté měli přitom v minulosti o podobě systému penzí jiné představy.
Podle programu by měla vzniknout nová důchodová komise. Měla by zhodnotit dosavadní návrhy a přijít s řešením, které "zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti". Mělo by také motivovat ke spoření na stáří.
ANO už dřív vycházelo z návrhu profesora Jaroslava Vostatka ze soukromé Vysoké školy finanční a správní, podle něhož by se penze skládala ze solidárního rovného důchodu od státu a ze zásluhového důchodu podle odvodů. Upravit se pak mělo sociální pojistné i daně. Pravicové strany záměr kritizovaly, podle nich měl vést ke snížení penzí a výdajů na ně. Záměry se nelíbily ani ČSSD či odborům. Podle programového prohlášení musí mít reforma širokou politickou i společenskou podporu.
Babišova nynější vláda plánovala zřízení Státního důchodového úřadu, který ale z nového textu vypadl. Tato instituce měla spravovat důchodový účet, který by se oddělil od státního rozpočtu, vybíral odvody a vyplácel penze.
Oddělení konta od státní pokladny v prohlášení zůstalo. Díky němu podle dosavadního i nového dokumentu "bude veřejnost vědět, kam odvody směřují a jak se využívají". Jasné je to ale už nyní. Výdaje na penze dlouhodobě převyšují příjmy z odvedeného pojistného. Do přebytku se systém dostal loni, a to poprvé po osmi letech. Díky vysoké zaměstnanosti a růstu výdělků se na důchody vybralo o 0,9 miliardy víc, než se vyplatilo. Odpovídá to 0,22 procenta výdajů. V letech 2012 a 2013 se schodek blížil 50 miliardám korun.
Podle prohlášení by mělo ministerstvo práce připravit návrh, kdo bude oddělený důchodový účet spravovat. Zachovat se mají "výhody stávajícího systému", tedy nízké náklady, stabilitu a "veřejnosprávní záruky při správě pojistného". Nyní odvody vybírá a penze vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, své systémy má armáda či policie.
V prohlášení ANO a ČSSD uvádějí, že prosadí změnu složení penze. Pevná část důchodu, která je stejná pro všechny, má odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo dosavadních devíti procent. Zásluhová část penze se tak zmenší. Přilepšit by si měli důchodci s nízkým důchodem. Lidem nad 85 let se pak má přidat tisícikoruna měsíčně. Novela už je ve Sněmovně. Některé opoziční strany k ní mají výhrady a chystají návrhy s úpravou parametrů, vadí jim oslabení zásluhovosti.
V prohlášení vlády jsou opět univerzitní nemocnice a spoluúčast
V návrhu programového prohlášení vznikající vlády ANO a ČSSD jsou proti prohlášení menšinové vlády ANO znovu téma univerzitních nemocnic a nenavyšování spoluúčasti pacientů, tedy poplatků u lékaře. Vláda také nově výslovně uvádí, že chce prosazovat postupné zvyšování odměn ve zdravotnictví.
"Posílíme transparentnost zdravotnictví a postavení pacientů v celém systému, přičemž však nezvýšíme jejich spoluúčast," píše se v úvodu kapitoly o zdravotnictví. "Předložíme zákonnou úpravu, která zefektivní řízení fakultních nemocnic a spolupráci s univerzitami," uvádí dále dokument.
Přeměnu fakultních nemoc na takzvaně univerzitní se snažila prosadit už poslední vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Počítalo se s tím, že nemocnice by bylo možné rušit či ustavit pouze zákonem. Nemocnice by hospodařily s majetkem, který by na ně stát převedl, a výnosy by mohly použít pouze na úhradu nákladů spojených se svou činností. S univerzitami by školy měly uzavřenou smlouvu o vzdělávání mediků. Kritici se obávali privatizace nemocnic, ministerstvo je hájilo větší ekonomickou svobodou nemocnic.
Většinu bodů prohlášení v oblasti zdravotnictví nově vznikající vláda převzala od té současné v demisi. Některé, jako metodická pravidla pro zpětné bonusy vyplácené dodavateli nemocnicím, už ministerstvo stihlo zavést. Zákon o regulaci úhrad zdravotnických prostředků, který musí platit od roku 2019, předložila do připomínkového řízení. Vláda by ho měla projednat v červnu, do prázdnin Sněmovna a v říjnu Senát. Podobně jsou v prohlášení zmíněné další funkce e-receptu, které ministerstvo slíbilo pro příští rok.
Vláda chce vytvořit novou koncepci fungování zdravotních pojišťoven a zvážit snížení jejich počtu. Dokončit plánuje revizi úhrad zdravotní péče založenou na stejných platbách za stejné diagnózy a zavést kontrolu kvality péče. Revidovat chce také vstup nových léků, technologií a výkonů do systému veřejného zdravotního pojištění. Změny by se mělo dočkat také odměňování lékárenské péče a posílení kompetencí praktických lékařů.
"Změny ve zdravotnictví nelze dělat na jedno volební období, proto budeme všechny zásadní kroky ve zdravotnictví konzultovat s opozicí," píše se v dokumentu. Vznikající vláda chce prosazovat postupné navyšování odměn ve zdravotnictví a zlepšit pracovní podmínky zdravotníků. V prohlášení je také již ministerstvy zdravotnictví a školství slíbený růst počtu studentů lékařských fakult.
Témata: vláda, Hnutí ANO, Sociální demokracie (SOCDEM), program, důchodová reforma, důchody
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56