Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomové varují: Skokové zdražování v Česku? Na přelomu roku přijde rána

CZK
CZK
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Nižší růst spotřebitelských cen v září je pouze dočasný a bude zřejmě ještě pokračovat i v říjnu a v listopadu. Inflace ovšem neklesne pod dvě procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. Podle nich ale následně počátkem příštího roku inflace stoupne až ke třem procentům, a to kvůli očekávanému růstu cen elektřiny a plynu.

Podle ekonomů ani zářijové údaje o inflaci nezmění přístup České národní banky k měnové politice. Analytici tak počítají s dalším růstem úrokových sazeb v listopadu. To naznačil i v dnešním rozhovoru pro agenturu Reuters viceguvernér Mojmír Hampl. Z jeho vyjádření vyplývá, že ani dnešní data o inflaci nezměnila jeho názor na pokračující normalizaci úrokových sazeb. Hampl, který v bankovní radě ke konci letošního listopadu skončí, je zastáncem zvyšování sazeb.

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Za meziročním zmírněním inflace stálo především nižší tempo růstu cen dovolených. Nižší byl i růst cen pohonných hmot, ceny dopravních služeb pak přešly ze srpnového růstu o jedno procento v pokles o 7,2 procenta v září.

"Zářijové zpomalení bylo dáno do jisté míry administrativními vlivy spojenými se slevami v dopravě. Také meziměsíční pokles cen dovolených v září byl silnější než v minulosti. Inflační tlaky však budou postupně sílit nejen z titulu rychlejšího růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"V říjnu a listopadu by inflace měla mírně zvolnit a přiblížit se dvouprocentní hodnotě. Nicméně na začátku roku očekáváme její prudké zrychlení. Zaslouží se o to ceny energií, zejména elektřiny," uvedl i ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil, že faktory, které stahovaly inflaci dolů během září, jsou jen přechodného charakteru. "Inflace se podle našeho názoru nadále udrží nad dvouprocentním cílem ČNB, když ve směru jejího růstu budou působit robustní růst mezd či vyšší ceny elektřiny a plynu. Do začátku příštího roku proto předpokládáme, že inflace zrychlí těsně pod tři procenta," uvedl.

I podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského by měly začátkem příštího roku spotřebitelské ceny strmě vzrůst až ke třem procentům. "Zdražování bude pohánět rekordní růst mezd a hlavně dramatický nárůst cen energií na globálních trzích, které se propisují do cen domácností zejména na přelomu roku při přeceňování tarifů dodavatelských společností," uvedl.

V dalších měsících se podle analytika ČSOB Petra Dufka vývoj cen příliš nezmění, stejně jako dosavadní trendy. "I nadále počítáme s rostoucími vlivem dražšího bydlení a energií a rychlejším zvyšováním cen služeb s vyšším podílem pracovních nákladů," uvedl.

Témata:  inflace zdražování ceny zboží CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 15:03

Bouřlivé období se na něm podepsalo. Richard Müller přiznal pravdu

Richarda Müllera svého času dost limitovaly psychické potíže. Slavný slovenský zpěvák nemá problém přiznat, že se o to sám přičinil. Pravdu o bouřlivém období svého života netají ani před vlastními dětmi. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.