Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská centrální banka zvýšila úroky, koncem roku očekává vstup do recese

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Britská centrální banka dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Přikročila tak k nejvýraznějšímu zvýšení úroků od roku 1995. Banka zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci. Od zvýšení úroků centrální banku neodradila ani zhoršující se hospodářská situace. Banka v dnešní zprávě předpověděla, že britská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku vstoupí do recese.

Základní úroková sazba v Británii se nyní nachází na nejvyšší úrovni od konce roku 2008. Britská centrální banka zahájila nynější zvyšování úrokových sazeb loni v prosinci, od té doby základní úrok zvýšila již šestkrát. V předchozích pěti případech rozsah zvýšení nikdy nepřekročil čtvrt procentního bodu.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu zrychlilo na 9,4 procenta z květnových 9,1 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtyři desetiletí. Centrální banka dnes předpověděla, že ve čtvrtém čtvrtletí inflace překročí 13 procent.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Tak vysoko byla její základní sazba naposledy v roce 1999. Meziroční inflace v České republice v červnu vystoupila na 17,2 procenta z květnových 16 procent. Nachází se tak na nejvyšší úrovni od prosince 1993.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.