Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi kvůli koronaviru skupovali volně prodejné léky, teď se trend obrátil. Proč?

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 12 procent na 3,5 miliardy korun. Mezikvartálně pokles činil 36 procent. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. V prvním čtvrtletí podle ní přitom tržby stouply meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun.

Důvodem změny trendu je podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie koronaviru.

"Prodejní čísla z druhého čtvrtletí veskrze potvrzují naši hypotézu, že se lidé v panice z nečekané pandemie covidu-19 předzásobili léky proti chřipce a nachlazení. Poptávka se však pouze koncentrovala v čase, nikoliv trvale zvýšila. Vzhledem ke zvýšeným hygienickým standardům se dá na úrovni celoročních prodejů očekávat spíše pokles, jelikož tato opatření přispívají k nižšímu výskytu všech infekčních respiračních onemocnění," řekl ČTK analytik IQVIA Jan Habětínek.

Společnost uvedla, že celkové tržby za volně prodejné léky včetně hygienických produktů, zdravotnických prostředků, doplňků stravy a dětské výživy prodávané v lékárnách, klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o desetinu na 4,6 miliardy korun. Proti prvnímu letošnímu čtvrtletí klesly o 31 procent. Podle Šlégla je podobný trend znatelný i ve světě.

"V západní Evropě a severní Americe vidíme podobné výkyvy prodejů, které vedly k výrazným meziročním nárůstům v prvním čtvrtletí roku 2020 a následnému ochlazení ve druhém čtvrtletí. Výjimku z tohoto obecného trendu však představuje Čína, kde v již prvním čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu prodejů, stejně tak jako v Japonsku," uvedl ředitel.

Na českém trhu ve druhém čtvrtletí společnost zaznamenala propady prodejů v kategoriích, které v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly k mimořádně silnému výsledku. Šlo především o volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení.

Šlégl upozornil, že od začátku dubna do konce června dosáhly rekordního podílu na celkových tržbách za volně prodejné léčivé přípravky e-shopy, podepsaly se na tom ztížené podmínky tradičních kamenných lékáren. "Přesun prodejů z kamenných lékáren do e-commerce pozorujeme dlouhodobě, nicméně současná epidemiologická situace tento trend, zdá se, akcelerovala. Zatímco v roce 2017 se podíl e-shopů na trhu pohyboval pod čtyřmi procenty a koncem roku 2019 se dostal k sedmi procentům, v první polovině roku 2020 atakoval 11 procent. Za šest měsíců tak vzrostl o stejný počet procentních bodů jako za předchozí dva roky dohromady," dodal ředitel.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) ve zdravotnictví. Firma vznikla sloučením společností IMS Health and Quintiles, po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců. První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března.

Témata:  léky lékárny koronavirus (coronavirus) COVID-19 ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.