Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi kvůli koronaviru skupovali volně prodejné léky, teď se trend obrátil. Proč?

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 12 procent na 3,5 miliardy korun. Mezikvartálně pokles činil 36 procent. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. V prvním čtvrtletí podle ní přitom tržby stouply meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun.

Důvodem změny trendu je podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie koronaviru.

"Prodejní čísla z druhého čtvrtletí veskrze potvrzují naši hypotézu, že se lidé v panice z nečekané pandemie covidu-19 předzásobili léky proti chřipce a nachlazení. Poptávka se však pouze koncentrovala v čase, nikoliv trvale zvýšila. Vzhledem ke zvýšeným hygienickým standardům se dá na úrovni celoročních prodejů očekávat spíše pokles, jelikož tato opatření přispívají k nižšímu výskytu všech infekčních respiračních onemocnění," řekl ČTK analytik IQVIA Jan Habětínek.

Společnost uvedla, že celkové tržby za volně prodejné léky včetně hygienických produktů, zdravotnických prostředků, doplňků stravy a dětské výživy prodávané v lékárnách, klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o desetinu na 4,6 miliardy korun. Proti prvnímu letošnímu čtvrtletí klesly o 31 procent. Podle Šlégla je podobný trend znatelný i ve světě.

"V západní Evropě a severní Americe vidíme podobné výkyvy prodejů, které vedly k výrazným meziročním nárůstům v prvním čtvrtletí roku 2020 a následnému ochlazení ve druhém čtvrtletí. Výjimku z tohoto obecného trendu však představuje Čína, kde v již prvním čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu prodejů, stejně tak jako v Japonsku," uvedl ředitel.

Na českém trhu ve druhém čtvrtletí společnost zaznamenala propady prodejů v kategoriích, které v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly k mimořádně silnému výsledku. Šlo především o volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení.

Šlégl upozornil, že od začátku dubna do konce června dosáhly rekordního podílu na celkových tržbách za volně prodejné léčivé přípravky e-shopy, podepsaly se na tom ztížené podmínky tradičních kamenných lékáren. "Přesun prodejů z kamenných lékáren do e-commerce pozorujeme dlouhodobě, nicméně současná epidemiologická situace tento trend, zdá se, akcelerovala. Zatímco v roce 2017 se podíl e-shopů na trhu pohyboval pod čtyřmi procenty a koncem roku 2019 se dostal k sedmi procentům, v první polovině roku 2020 atakoval 11 procent. Za šest měsíců tak vzrostl o stejný počet procentních bodů jako za předchozí dva roky dohromady," dodal ředitel.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) ve zdravotnictví. Firma vznikla sloučením společností IMS Health and Quintiles, po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců. První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března.

Témata:  léky lékárny koronavirus (coronavirus) COVID-19 ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.