Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická krize: Koho zasáhne jako prvního?

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nikdo nedokáže předpovědět, jak závažný může být hospodářský pokles a kteří pracovníci jsou nejvíce ohroženi snížením počtu pracovních míst. Vysokoškolský titul sice podle expertů snižuje pravděpodobnost propuštění, zaměstnavatelé ale nezacházejí se všemi stejně. Někteří jsou naopak ohroženi nejvíce.

Mladí absolventi vysokých škol budou pravděpodobně první, kdo v příští recesi dostanou výpověď. Stalo se to během Velké recese, která trvala od prosince 2007 do června 2009 a také během recese v roce 2001.

Ekonom Brookings Institution Harry Holzer řekl pro Yahoo Finance: „Během recese jsou mladí lidé zasaženi nejhůře, a to i vysokoškolský vzdělaní. Bude jim trvat déle, než najdou práci, a mnohem déle, než najdou práci, která se jim bude líbit, zvlášť na začátku kariéry.“

"Lidé, kteří nedávno vstoupili na trh práce, jsou ve srovnání s lidmi, kteří jsou na pracovním trhu déle, více zranitelní vůči ekonomickým šokům. Mohou mít pevnější vztah s konkrétním zaměstnavatelem a recesi mohou zvládnout snadněji,“ říká ředitel projektu Hamilton Ryan Nunn pr Yahoo Finance.

Během Velké recese se míra nezaměstnanosti pracovníků ve věku 20 až 24 let s vysokoškolským vzděláním zvýšila z 5,4 % v roce 2007 na 8,5 % v roce 2009. U starších absolventů vysokých škol se stejným vzděláním z 2,2 % v roce 2007 na 5,2 % v roce 2009.

Recese oficiálně skončila v červnu 2009. Míra nezaměstnanosti v obou skupinách však byla v roce 2010 ještě vyšší. Nezaměstnanost čerstvých absolventů vysokých škol činila 9,2 % a 5,4 % absolventů starších, napsali Yahoo Finance.

Lidé mají podle serveru důvod ke znepokojení. Objevilo se několik znaků, které nesvědčí o zrovna růžovém ekonomickém výhledu pro USA i svět. Během Velké recese, která byla před deseti lety, byly propuštěny miliony amerických pracovníků. Recese v roce 2008 vyvolala neklid u mnoha pracovníků tím, že zbrzdila jejich kariéry a stála je finance.

Podle statického úřadu klesla v únoru 2010 zaměstnanost v Americe ze svého vrcholu před recesí o 8,8 milionu pracovních míst. Průměrná měsíční ztráta pracovních míst dosáhla v období od října 2008 do března 2009 v průměru 712 000. To je nejtěžší šestiměsíční období co se týče ztráty zaměstnání od roku 1945.

Témata:  finance Recese Brexit ekonomika

Související

Aktuálně se děje

30. dubna 2025 10:05

Milionový Karel Šíp. Speciálně zacházel s jediným hostem, v pořadu se ho už nedočká

Česká televize se sice v posledních dnech otřásá v základech, ale jedna jistota zůstává. Tou je Karel Šíp se svou talk show Všechopárty. Kavčí hory se znovu pochlubily skvělou sledovaností pořadu, který letos na podzim oslaví neuvěřitelných 20 let na televizní obrazovce. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Kotníkové boty vládnou jaru: Jaké modely jsou trendy?

Jarní měsíce se nesou v duchu sluníčka i nevyzpytatelného počasí. A od toho tu jsou vyšší boty, které zachovají ten správný tepelný komfort i v chladnějším počasí . Můžete si tak užívat slunné dny venku v pohodlí a bez omezení. Jarní trendy kotníkovým botám fandí, a tak můžete tvořit hravé i elegantní kombinace, které nezůstanou bez povšimnutí. A navíc to ocení i vaše kotníky!