Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euler Hermes: Světová ekonomika v roce 2021 poroste o 5,1 procenta.

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světová ekonomika v roce 2021 poroste o 5,1 procenta. Čtvrtinu tohoto nárůstu povedou Spojené státy. Naopak podíl čínské ekonomiky bude o něco nižší. Vyplývá to z analýzy přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes.

"V porovnání s poklesem o 3,6 procenta z roku 2020 vysvětluje nárůst v letech 2021 a 2022 především velmi expanzivní mix fiskálních a měnových politik. Schopnost jejich realizace zůstává stěžejním faktorem, a to samozřejmě ruku v ruce s tempem vakcinace určuje rychlost ekonomické obnovy. Rozdíly jsou skutečně značné," komentovala predikci vývoje manažerka Euler Hermes ČR Iva Palusková.

Ozdravení globální ekonomiky se bude v příštích měsících odehrávat v několika rychlostních stupních. Záležet bude například na vývoji očkování proti covidu-19. Při současném tempu vakcinace dosáhnou kolektivní imunity Spojené státy a Velká Británie již v květnu, zatímco Evropa by měla proočkovat zranitelnou část svých populací během léta. Dosažení kolektivní imunity v Evropě je tak možné očekávat až na podzim, přestože se řada států snaží vakcinační kampaň zrychlovat.

Ke konci roku 2021 se úspory domácností budou i nadále držet nad 40 procenty předkrizové úrovně. V relativně optimistickém scénáři by měly být přínosem hospodářského růstu v Evropě 1,5 procenta HDP a více než tři procenta v USA.

Bezprecedentní měnové a fiskální stimuly až do 20 procent HDP pomohly utlumit v roce 2020 ekonomický šok. Počátkem roku 2021 obecný konsensus 'ber co ber'“ ustupuje různorodějším politickým vyhlídkám. Například v Číně již cesta k rozpočtové normalizaci započala, když oficiální cíle jasně poukazují na zrušení politické podpory v letošním roce.

Početné strategie zaměřené na podporu hospodářské obnovy se budou ve střednědobém horizontu podílet na podpoře poptávky a růstového potenciálu světové ekonomiky. V této souvislosti bude ale podle analýzy jejich úspěch záviset na efektivitě jednotlivých vlád a jejich schopností správného nasměrování nadbytečných úspor do smysluplných projektů a do podpory soukromého sektoru.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 9:29

Češi a prezident? Zase padlo to jméno ze šoubyznysu. Dotyčný má ale jasno

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.