Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní inflace drtí Turecko

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Březnové spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 61,14 % a meziměsíčně o 5,46 %. Jedná se o další prudký nárůst cen. Průmyslové ceny jsou na tom ještě hůř. Ty meziročně vzrostly o neuvěřitelných 114,97 %.

Turecko výrazně trpí válkou na Ukrajině. Ceny v oddíle doprava vzrostly o 99,12 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 70,33 %, nábytek o 69,29 a restaurační a hotelové služby o 60,4 %. Dalším důvodem robustního nárůstu spotřebitelských cen, které rostou už desátý měsíc v řadě, je slábnoucí lira. Turecká centrální banka na obecné zdražování totiž reaguje velmi nestandardně a sice snižováním sazeb. To samozřejmě inflaci roztáčí ještě víc. Neustálé zásahy do měnové politiky a časté personální změny v čele centrální banky Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem si vybírají svou daň.

Jestliže jsou spotřebitelské ceny problém, ceny průmyslových výrobců jsou katastrofou. V březnu šly nahoru o 114,97 %, což je naprosto bezprecedentní číslo. Takto prudkému zdražování země čelila naposledy v březnu 1995. Průmyslové ceny rostou ve všech oblastech, ale nejvíce u meziproduktů, a sice o 122,92 %. Informuje Tomáš Volf z Citfin.

V posledních týdnech se turecká lira pohybuje v pásmu 14,55 – 14,85 USDTRY. Většinu času se však drží u horní hranice. Zdá se, že turecká centrální banka dělá vše pro to, aby lira nepropadla přes psychologickou hranici 15 lir za jeden dolar.  Pro srovnání, v září loňského roku se lira držela u úrovně 8,20 USDTRY a začátkem roku 2019 to bylo kolem 5 lir za dolar. Turecká lira je jednou z nejrychleji slábnoucích měn světa a obrat čekat příliš nelze. Prezidentské volby se blíží a Recep Tayyip Erdogan udělá vše pro znovuzvolení, včetně znehodnocení úspor všech obyvatel ve jménu „západního nepřítele“.

Témata:  Turecko inflace

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy