Když dojde nákupy potravin, elektroniky či jiného zboží, Češi se rádi spoléhají na různé slevové nabídky, které jim pravidelně přinášejí třeba akční letáky. (PR článek).
Když však dojde na výběr finančních produktů, jako jsou různé typy pojištění nebo půjčky, většinou už tak vybíraví bohužel nejsme. Průzkum agentury NMS Market Research před pár lety ukázal, že se téměř polovina z nás ohlíží především na to, aby byl úvěr co nejrychleji vyřízený.
Kdybychom však trochu brouzdali po internetu, zjistili bychom, že pro nás má plno společností připravené akce, které jsou velice výhodné. Jak takové produkty vypadají? Pojďme se společně podívat na ty, které máte k dispozici prakticky neustále.
Bezúročné období u každé kreditní karty
Kreditní karty jsou jedním z několika způsobů, jak zvládnout nadbytečné výdaje v případě, že máte do výplaty ještě daleko. V rámci předschváleného limitu s kreditní kartou zaplatíte zboží stejně tak, jako jste zvyklí využívat tu debetní, a poté útratu zase dorovnáte. Věděli jste ale, že v případě spousty takových karet nemusíte platit žádný úrok?
Většina bank totiž ke kreditním kartám nabízí takzvané bezúročné období. Obvykle trvá 40 až 60 dnů od chvíle, kdy s kartou zaplatíte, což funguje skoro stejně, jako byste si vzali úvěr. Jestliže se vám v rámci této doby podaří celou vypůjčenou částku splatit, banka po vás nebude chtít vůbec žádné úroky, takže vás úvěr nebude nic stát. Pokud však bezúročné období třeba jen o den prošvihnete, banka vám vypočítá úrok z celého období půjčky.
Půjčujete si poprvé? Splatíte jen to, co jste si vypůjčili
Bezúročné půjčky najdete i v nebankovním sektoru, a to u řady různých poskytovatelů. Velká spousta z nich totiž nabízí produkty označené jako první půjčka zdarma. Jak název napovídá, jedná se o nabídku dostupnou pro ty, kteří si u daného poskytovatele peníze ještě nevypůjčili. Pokud si takový produkt sjednáte a dodržíte podmínky, můžete počítat s tím, že nebudete muset zaplatit žádný poplatek za vyřízení půjčky ani úroky.
Účelem těchto půjček je především překlenutí krátkého období, kdy vám chybí peníze, proto se jejich výše obvykle pohybuje mezi pěti sty a osmi tisíci korunami. Tomu pak odpovídá i jejich doba splatnosti, která je většinou stanovena na 1 do 30 dní. Samozřejmě ale existují i výjimky, a to jak co se týče výše úvěru, tak i doby splatnosti - někde si za těchto podmínek můžete vypůjčit i několik desítek tisíc s tím, že se vám splatnost protáhne až na tři měsíce.
Bydlení výhodně s hypotékami pro mladé
Banky a nebankovní společnosti však nejsou jedinými institucemi, od kterých si můžete půjčit peníze. Pokud jde o zařizování bydlení, ať už formou rekonstrukce, koupě nebo stavby, stát poskytuje mladým lidem výhodné půjčky právě za tímto účelem. Při zavádění těchto produktů se s nimi pojila úroková sazba 1,12 procenta, nicméně v druhé polovině loňského roku vystoupala na dvojnásobek. Přesto se však jedná o výhodnější variantu, než mohou nabídnout běžné firmy.
Stát tyto úvěry poskytuje pouze manželům nebo registrovaným partnerům s tím, že alespoň jeden z partnerů musí být v době podání žádosti mladší 36 let. Nárok si o tento produkt zažádat mají i jednotlivci v této věkové kategorii, a to za podmínky, že pečují o dítě, jehož věk nepřesáhl 15 let. Žádný z žadatelů nesmí být vlastníkem nemovitosti, která je v katastru vedena jako rodinný dům, a to ani jejího podílu. Dále také nesmí být nájemníkem družstevního bytu.
Samotná výše půjček, kterou vám stát může při splnění podmínek poskytnout, je také omezená. Pokud jde o stavbu domu, nejvyšší částka, kterou dostanete, činí nejvýše dva miliony korun. Schválený obnos můžete využít maximálně k financování 80 procent reálných nákladů na výstavbu nebo koupi, kam se u rodinných domů počítá i pořizovací cena pozemku. Na druhou stranu vám ale za každé narozené nebo osvojené dítě z jistiny odečte 30 000 korun.
Témata: pr článek, úvěry, CZK (česká koruna)
Související
7. září 2024 6:14
17. června 2024 5:02
5. února 2024 15:08
5. února 2024 14:04
7. prosince 2023 14:20
18. října 2023 16:40