Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně nečekaně prudce klesla, dostala se na 8,5 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích měsíců. Z prosincových 9,2 procenta se dostala až na 8,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomové očekávali mírnější snížení růstu cen, v průměru asi na devět procent.

Největší podíl na zdražování stále měly rostoucí ceny energií, ačkoli jejich nárůst výrazně zpomalil. V meziměsíčním srovnání se ceny ve 20 zemích platících eurem snížily o 0,4 procenta. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii, statistický úřad je zveřejní v polovině února.

Ceny energií se v lednu meziročně zvýšily o 17,2 procenta, zatímco v prosinci vzrostly o 25,5 procenta. V meziměsíčním srovnání energie o 0,9 procenta zlevnily. K jejich podílu na celkové meziroční inflaci se po mnoha měsících přiblížila kategorie potraviny, alkohol a tabákové výrobky, kde ceny vzrostly o 14,1 procenta, zatímco v prosinci to bylo 13,8 procenta. Neenergetické průmyslové zboží meziročně zdražilo o 6,9 procenta a služby o 4,2 procenta.

Statistiky eurozóny poprvé ovlivnilo Chorvatsko, které se začátkem ledna stalo dvacátou zemí používající společnou měnu. Jeho odhadovaná inflace byla s hodnotou 12,5 procenta pátá nejvyšší. Více rostly ceny jen v Lotyšsku (21,6 procenta), Estonsku (18,8 procenta), Litvě (18,4 procenta) a na Slovensku (14,9 procenta). Naopak nejnižší inflaci měly podle dnešního odhadu Španělsko a Lucembursko (5,8 procenta).

Témata:  ekonomika EU

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.