reklama

"S velkou lítostí můžeme potvrdit, že hodláme s okamžitou platností ukončit provoz celé naší flotily letounů 747," uvedl mluvčí podniku. "Vzhledem k útlumu v dopravě způsobenému globální pandemií covidu-19 je nepravděpodobné, že se naše velkolepá 'královna nebes' ještě někdy vrátí do komerčního provozu British Airways," dodal.

Letouny 747 tvoří přes deset procent celkové flotily British Airways, upozornila BBC.

zdroj: YouTube

Agentura Bloomberg začátkem července informovala, že Boeing se chystá produkci letounů 747 ukončit. Boeing tato letadla vyrábí zhruba 50 let, poslední letoun z nejnovější řady 747-8 by podle zdrojů agentury Bloomberg měl továrnu firmy v Seattlu opustit zhruba za dva roky.

Letouny Jumbo Jet jsou schopny přepravovat až 400 pasažérů a letecké společnosti je používají od roku 1970. Jako první je na linku z New Yorku do Londýna začaly nasazovat aerolinky Pan Am. Během půl století se vyrobilo přes 1550 "sedmčtyřisedmiček", v posledních letech ale o tento typ letadla zájem pomalu upadal.

Boeing 747 je nejrychlejší komerční letadlo, dokáže vyvinout rychlost přes 650 mil (1046 kilometrů) za hodinu. Za 50 let bylo tímto typem letadla přepraveno zhruba 3,5 miliardy cestujících. Čtyřmotorový stroj je ale mnohem méně efektivní než moderní dvoumotorová letadla jako je Airbus A350, Boeing 787 Dreamliner, nebo i starší Boeing 777. Všechny vyjmenované letouny jsou navíc provozně levnější.

Podle analytika společnosti CMC Markets Michaela Hewsona "je nutné přiznat, že určitý počet letadel 747 British Airways bylo unavených" a už "neodpovídala současným standardům modernějších A380." "To rozhodnutí (British Airways) bylo tedy zřejmě nutné vzhledem ke stáří jejich flotily a k environmentálním požadavkům," poznamenal Hewson, kterého citovala agentura AFP.

Pandemie covidu-19 tvrdě zasáhla celý letecký sektor. Aerolinky očekávají, že se provoz během léta bude postupně vzpamatovávat, v útlumu ale zřejmě zůstane ještě několik let.

Aerolinky British Airways, které spadají pod mateřskou společnost IAG, už dříve oznámily, že propustí asi 12.000 lidí. To je více než čtvrtina celkového počtu zaměstnanců. Akcie IAG dnes na londýnské burze ztrácely více než tři procenta, do odpoledne ale ztrátu zmírnily zhruba na polovinu.

reklama