Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci kvůli obavám z recese mění i přístup k nákupům

Německo, ilustrační foto
Německo, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Téměř tři čtvrtiny lidí v Německu mají obavy z hospodářské recese a mění kvůli tomu i přístup k nákupům. Podle průzkumu společnosti YouGov, který si objednala poradenská firma Simon-Kucher & Partners, většina respondentů v případě recese počítá s omezením výdajů na nové oblečení, dovolenou či volnočasové aktivity. Téměř polovina by pak omezila návštěvy restaurací. Informovala o tom agentura DPA.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4 procenta ze zářijových deseti procent. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 70 let. Podle průzkumu hodlá 60 procent respondentů v reakci na růst cen omezit spotřebu.

"U zboží každodenní spotřeby je prostor pro zdražování velký. Zákazníci si na vyšší ceny zvyknou celkem rychle," uvedl spoluředitel společnosti Simon-Kucher & Partners Andreas von Gathen. "Mnozí spotřebitelé ale mají pevně stanovený rozpočet na týdenní nákupy, který nesmějí překročit. Jsou nuceni šetřit, takže sahají po levnějších alternativách," dodal.

Na možnou hospodářskou recesi se podle průzkumu připravují také německé podniky. Zhruba 60 procent dotazovaných firem sdělilo, že má přinejmenším zčásti připravenou strategii pro případ poklesu ekonomiky. Zhruba třetina podniků však podle průzkumu na takovýto vývoj připravena není. Téměř třetina podniků pak uvedla, že v případě recese hodlá zvyšovat ceny.

Německá vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v příštím roce klesne o 0,4 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. V dubnové prognóze předpokládala, že hospodářský růst v letošním roce dosáhne 2,2 procenta a příští rok zrychlí na 2,5 procenta.

Témata:  Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy