Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4 procenta ze zářijových deseti procent. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 70 let. Podle průzkumu hodlá 60 procent respondentů v reakci na růst cen omezit spotřebu.

"U zboží každodenní spotřeby je prostor pro zdražování velký. Zákazníci si na vyšší ceny zvyknou celkem rychle," uvedl spoluředitel společnosti Simon-Kucher & Partners Andreas von Gathen. "Mnozí spotřebitelé ale mají pevně stanovený rozpočet na týdenní nákupy, který nesmějí překročit. Jsou nuceni šetřit, takže sahají po levnějších alternativách," dodal.

Na možnou hospodářskou recesi se podle průzkumu připravují také německé podniky. Zhruba 60 procent dotazovaných firem sdělilo, že má přinejmenším zčásti připravenou strategii pro případ poklesu ekonomiky. Zhruba třetina podniků však podle průzkumu na takovýto vývoj připravena není. Téměř třetina podniků pak uvedla, že v případě recese hodlá zvyšovat ceny.

Německá vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v příštím roce klesne o 0,4 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. V dubnové prognóze předpokládala, že hospodářský růst v letošním roce dosáhne 2,2 procenta a příští rok zrychlí na 2,5 procenta.