Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové nebezpečí pro Česko: Zahraniční gangy si zde ukládají "toxický kapitál"

spořící účty
spořící účty
Foto: Pixabay

Česko představuje strategické místo pro zahraniční skupiny organizovaného zločinu. Mohou si v něm budovat klidové zázemí umístěním prostředků, které pocházejí z trestné činnosti v cizině. Riziko infiltrace tohoto tzv. toxického kapitálu do bankovního systému prostřednictvím českých bank zásadně ohrožuje mezinárodní pozici ČR, uvedla ve své výroční zprávě za loňský rok Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

"V ČR jsou zajišťovány vysoké objemy finančních prostředků, jejichž původ je nejasný. Finanční prostředky jsou do ČR převáděny pod záminkou provozování podnikatelské činnosti či realizace zahraničních investičních projektů a následně jsou obratem přeposílány do cílových, zpravidla offshore destinací," napsala centrála.

Pachatelé podle vyšetřovatelů testují vnitřní pravidla nastavená jednotlivými bankovními ústavy, respektive průchodnost nelegálních zdrojů přes Česko. Centrála v tomto ohledu vyzdvihla preventivní úlohu bank. "Detekují a zachycují velké objemy těchto původem problematických finančních prostředků, vyhodnocují je jako podezřelé obchody, a tím buď zamezí samotné realizaci podezřelé transakce již v zárodku, nebo případně jsou již zadané příkazy klientů bank odkládány a finanční prostředky následně zajištěny," uvedla NCOZ.

Tyto peníze nejčastěji pocházejí z postsovětských států, v menší míře pak z Německa, Polska, USA a Velké Británie, v řádu jednotek také z ostatních evropských států a ze Spojených arabských emirátů. Nejčastějšími cílovými zeměmi jsou pak tzv. daňové ráje a rovněž Německo, Čína a postsovětské státy.

Pro zahraniční gangy má Česko podle centrály význam také jako logistická základna pro vstup na území Evropské unie.

ČR je rovněž vzhledem ke své poloze i nadále tranzitní zemí pro nelegální migraci. V roce 2019 obvinila NCOZ skupinu převáděčů z Turecka a ve spolupráci se slovenskými, polskými a ukrajinskými kolegy uspořádala několik akcí proti převáděčům a obchodníkům s lidmi.

"Na nelegální migraci navazuje pracovní vykořisťování cizích státních příslušníků - často ekonomických migrantů - prostřednictvím kriminálními strukturami ovládaných pracovních agentur, které se navíc dopouštějí i daňové trestné činnosti," popsala centrála. Loni se zabývala jak případy, kdy se cizinci stali oběťmi vykořisťování v Česku, tak i případy, kdy sociálně slabí Češi čelili "moderním otrokářům" v cizině. Několikrát došlo i k formálním sňatkům s občany třetích zemí, pachatelé také své oběti využívali pro podvody se sociálním zabezpečením nebo jako nastrčené "bílé koně" ve vedení firem.

S migrací souvisí i rozvoj padělání a pozměňování veřejných listin, zejména osobních dokladů. "Padělané doklady jsou tzv. víceúčelovým kriminálním nástrojem, neboť každý dokument může být použit opakovaně v rámci různých kriminálních aktivit. Výše škody způsobené pomocí padělaných osobních dokladů může být daleko fatálnější než například škoda způsobená paděláním bankovek," upozornila centrála.

Témata:  kriminalita gangy Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCTEKK SKPV)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy