Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet odhalených padělaných bankovek a mincí ke konci září výrazně stoupl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Loni za stejné období to bylo 715 padělků. Údaje zveřejnila ČNB na internetu. Za výrazným nárůstem je zadržení zhruba 4800 padělaných bankovek v hodnotě 100 a 500 eur v rámci květnové policejní akce. Počet padělků v eurech tak výrazně stoupl. Vyšší byl i v dolarech a korunách.

Celkově padělků mincí a bankovek v eurech ČNB letos ke konci září zadržela 5010. Ve stejném období loni jich bylo 244. Podle ČNB jsou letos v květnu zadržené padělky technicky jednoduché, s jedním sériovým číslem bez napodobení ochranných prvků. Na pětistupňové škále bezpečnosti, která odpovídá známkování ve škole, byly tyto padělky ohodnoceny stupněm čtyři, tedy jako méně zdařilé a stupněm pět, tedy jako neumělé padělky. "Pozornost tak může vzbudit pouze jejich množství, nikoliv jejich nebezpečnost," uvedla již při pololetních výsledcích centrální banka.

Počet padělků v korunách ke konci září meziročně stoupl na 522 z loňských 440. Počet padělků v dolarech stoupl na 328, loni to bylo 25.

Za celý loňský rok bylo v ČR zadrženo 1389 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 24 procent méně. Šlo o šestý meziroční pokles v řadě.

V oběhu bylo v ČR ke konci loňska zhruba 2,7 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 642 miliard zhruba na 709 miliard korun. Údaje jsou bez započtení pamětních bankovek a mincí v oběhu.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

 

Témata:  peníze CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy