Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu vzrostla o 0,67 bodu

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu vzrostla výrazněji než v únoru Ve třetím měsíci roku se podle Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů zvýšila o 0,67 procentního bodu na 6,79 procenta. Přesto je v zásadě na podobné úrovni, na jaké byla koncem minulého roku.

"Průměrné úrokové sazby spotřebitelských úvěrů rostou letos druhý měsíc v řadě, přesto se však jejich hodnoty pohybují prakticky na stejné úrovni, na které byly koncem roku 2021. Uvidíme, jakým směrem se banky vydají v dalších měsících vzhledem ke konkurenčnímu boji, který obvykle vrcholí v letním období, kdy pravidelně roste touha spotřebitelů pořídit si dovolenou na dluh," uvedla analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.

V důsledku rostoucích úrokových sazeb centrální banky lze i v dalších měsících i letech očekávat zvyšující se sazby spotřebitelských úvěrů, řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Ekonomický růst, nízké sazby a mírná inflace z minulých let nyní vystřídá opačný trend, což odpovídá průběhu hospodářských cyklů. Spotřebitelé by podle něj měli zvážit míru zadlužení a nástroje, které budou využívat.

Právě letní prázdniny a Vánoce dlouhodobě patří mezi klientsky nejoblíbenější období z hlediska spotřebitelských úvěrů. Dovolená na úvěr je ale podle Pudilové nejrychlejší cestou do dluhové pasti. "Spotřebitelé by měli dobře zvážit, zda jim dva týdny radosti stojí za následných sedm až deset let utahování opasků a strádání celé rodiny," dodala.

Březnové významné zvýšení průměrné sazby úvěrů na spotřebu souvisí s navýšením úrokových sazeb ze strany České národní banky. Díky celkově nižší částce úvěru a kratší době splatnosti poskytovaných spotřebitelských úvěrů ale není dopad na klienta tak výrazný jako u úvěrů hypotečních.

Většina bank uvádí úrokové sazby spotřebitelských úvěrů formulací 'od' určitého procentuálního vyjádření. Do konečné úrokové sazby klienta se však promítá jeho hodnocení, a to zejména rizikovost, celková úvěrová angažovanost a bonita. Obecně platí, že produkty, které klient dlouhodobě v pořádku splácí, nebo je již doplatil, jeho hodnocení vylepšují. Banky obvykle nahlížejí do bankovních i nebankovních registrů klientských informací, kde se tyto údaje shromažďují několik let zpětně. Pro hodnocení klienta je také rozhodující výše a stabilita jeho příjmů, vysvětlila Pudilová.

Témata:  úvěry ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.