Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst unijní ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil na čtyři procenta

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Růst ekonomiky Evropské unie ve druhém čtvrtletí zůstal na 0,6 procenta, meziroční tempo růstu pak zpomalilo na čtyři procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil první odhad zveřejněný koncem července. V období od ledna do března hrubý domácí produkt (HDP) vykázal meziroční růst o 5,5 procenta.

V zemích eurozóny hospodářský růst mezičtvrtletně zrychlil na 0,6 procenta z 0,5 procenta v prvním kvartálu. Meziroční tempo růstu v zemích platících eurem kleslo na 3,9 z předchozích 5,4 procenta. Zpřesněná data za eurozónu jsou o desetinu procentního bodu horší, než uváděl rychlý odhad.

Ze zemí, kde už jsou data k dispozici, byl nejvýraznější růst v Nizozemsku (+2,6 procenta), v Rumunsku (+2,1 procenta) a ve Švédsku (+1,4 procenta). Ve Španělsku, Maďarsku a Bulharsku ekonomika vykázala proti předchozím třem měsícům vzestup o 1,1 procenta. Mezičtvrtletní pokles HDP registruje Polsko (-2,3 procenta), Lotyšsko (-1,4 procenta), Litva (-0,4 procenta) a Portugalsko (-0,2 procenta). V meziročním srovnání rostly ekonomiky všech členských zemí unie.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla podle Eurostatu o 0,2 procenta, což je výrazné zpomalení proti růstu o 0,9 procenta v prvním čtvrtletí. Meziročně pak tempo růstu HDP zpomalilo na 3,6 procenta ze 4,9 procenta v období od ledna do března.

Témata:  EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.