"Slováci do svých portfolií od loňského jara zařadili dalších 625 českých firem, což je o 70 procent více než mezi lety 2020 až 2021 a nejvíc za posledních pět let,“ uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Expanze na český trh je podle ní pro východní sousedy logickým krokem při rozšiřování podnikání nebo rozjíždění nových firem. Důležitou roli hraje společná minulost obou států, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost, dodala.

Nejvíce tuzemských firem po Slovácích vlastní Rusové, Ukrajinci a Němci, avšak počet ukrajinských, ruských i německých firem meziročně klesal. "Stejný trend jsme zaznamenali u nadpoloviční většiny zahraničních vlastníků zařazených do žebříčku dvacítky nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem, který dlouhodobě sestavuje Dun & Bradstreet,“ doplnila Štěpánová.

Nejrychleji klesal počet společností s čínským (-9,8 procenta), kazachstánským (-9,1 procenta) a ruským (-6,1 procenta ) kapitálem. V absolutních hodnotách ubylo nejvíc firem s ruskými (-756), německými (-256) a ukrajinskými majiteli (182). Naopak nejrychleji přibývaly společnosti kontrolované maďarskými (8,4 procenta) a běloruskými (8,1 procenta) vlastníky.