Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 9,9 pct, nejvíc od roku 1998

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Meziroční inflace v lednu stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a je tak nejvyšší od července 1998. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Lednová inflace byla přitom vyšší než očekává Česká národní banka. Ta v této souvislosti odhadla, že je více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent. S podobným vývojem počítají i ekonomové.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci roku podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent.

Předseda ČSÚ Marek Rojíček dnes upozornil, že růst cen energií, který výrazně ovlivňuje v poslední době inflaci, ještě podle informací od dodavatelů v Česku bude pokračovat. Podíl energií na spotřebitelském koši je přitom podle ČSÚ v rámci EU výrazně nadprůměrný.

Statistici zároveň uvedli, že zatímco v předchozích měsících byla inflace v Česku podle metodiky EU spíše průměrná, v lednu se dostala nad průměr celé EU. V lednu totiž harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR stoupl na 8,8 procenta z prosincových 5,4 procenta. Lednový odhad za eurozónu, který se od čísla za celou EU liší zpravidla jen málo, činí přitom 5,1 procenta. Konečná čísla za EU ale ještě nejsou známá.

Proti loňskému lednu v bydlení zdražila elektřina o 18,8 procenta a zemní plyn o 21,5 procenta. O více než deset procent stouply i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytů, ceny tepla a teplé vody a tuhých paliv. Nájemné bylo meziročně dražší o 4,3 procenta, vodné o 5,3 procenta a stočné o 6,4 procenta. Další v pořadí vlivu na meziroční inflaci byla doprava, kde o 11 procent zdražila auta a o 28 procent pohonné hmoty a oleje. Mezi potravinami, které rovněž výrazně ovlivnily lednový meziroční index inflace, stouply o 9,4 procenta ceny pekárenských výrobků a obilovin, o 7,2 procenta ceny mléčných výrobků a o téměř 26 procent ceny olejů a tuků.

"Podle zimní prognózy ČNB bude inflace v letošním prvním pololetí kulminovat na hodnotách v blízkosti deseti procent. Ve světle aktuálních informací je přitom více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace tuto hodnotu o něco překoná. K cenovému růstu bude nadále dominantně přispívat jádrová inflace," uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Lednová inflace podle ekonomů potvrzuje, že česká ekonomika bude v letošním roce čelit nejvyšší inflaci od roku 1998. I podle nich meziroční inflace v dalších měsících pravděpodobně překoná deset procent a až od poloviny roku začne výrazněji polevovat. Zásadní obrat v cenovém vývoji například nepředpokládá pro nejbližší měsíce analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"U řady komodit se ceny na světových trzích drží vysoko nebo opět stoupají, což skrz dražší dovozy otevírá v tuzemsku prostor pro další růst cen. To se týká například pohonných hmot či elektřiny a plynu. Svého vrcholu zřejmě nedosáhl ani meziroční růst u cen potravin nebo nákladů vlastnického bydlení," uvedl.

Témata:  ceny zboží obchody

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy