reklama

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese, tvrdí německá centrální banka.

Německý průmysl se přesto v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Podle ekonoma Jana Švejnara ale vliv zahraniční ekonomiky pocítí i Česko. "Vždycky podceňujeme to, že z venku přijde velká negativní vlna," varoval v České televizi.

Dodal, že varování vyslovil i před jedenácti lety před příchodem finanční krize. Tehdy ale ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že jsme dobře připraveni.

To ale nebyla tak úplně pravda. Česko totiž zasáhla krize stejně jako další státy. "Samozřejmě, byli jsme tím postiženi," dodal Švejnar.

Podle něj je dobré být připraven, není to ale vždy zcela možné. "Jsme tak otevřená ekonomika, že jakýkoliv vnější šok, který přijde, bude mít pro nás velice silné následky," upozornil.

reklama