Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zasáhne Česko ekonomická krize? Expert prozradil víc

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mezi ekonomy se stál častěji hovoří o možné ekonomické krizi. Ačkoliv banky uklidňují a recese se neobávají, experti vidí situaci trochu jinak.

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese, tvrdí německá centrální banka.

Německý průmysl se přesto v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Podle ekonoma Jana Švejnara ale vliv zahraniční ekonomiky pocítí i Česko. "Vždycky podceňujeme to, že z venku přijde velká negativní vlna," varoval v České televizi.

Dodal, že varování vyslovil i před jedenácti lety před příchodem finanční krize. Tehdy ale ministr financí Miroslav Kalousek tvrdil, že jsme dobře připraveni.

To ale nebyla tak úplně pravda. Česko totiž zasáhla krize stejně jako další státy. "Samozřejmě, byli jsme tím postiženi," dodal Švejnar.

Podle něj je dobré být připraven, není to ale vždy zcela možné. "Jsme tak otevřená ekonomika, že jakýkoliv vnější šok, který přijde, bude mít pro nás velice silné následky," upozornil.

Témata:  ekonomika Jan Švejnar

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:55

Tři měsíce od smrti Anny Slováčkové. Otec prozradil, jak se zbavuje smutku

Budou to v neděli už tři měsíce, co po dlouhém a statečném boji se zákeřnou nemocí zemřela Anna Slováčková. Slavná rodina se s jejím odchodem stále ještě nevyrovnala. I proto se Felix Slováček snaží dělat všechno možné, aby se rozptýlil. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.