Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.
Setkání redaktorů serveru The Guardian s legendárním hercem proběhlo ve slunné místnosti v paláci festivalu. De Niro, který si kvůli chraplavému hlasu objednal kávu, se později pousmál nad pozorností hostitelů, kteří mu ji obratem vyměnili za čerstvou. Když do rozhovoru zasáhl potlesk davu na terase, poznamenal suše: „To bude asi Tom Cruise. Jiný typ herce. Ale chápu to, dělal jsem taky franšízy.“
Ačkoli má De Niro na kontě desítky filmů, z nichž některé jako Fotr je lotr či Analyzuj to skutečně spadají mezi komediální franšízy, jeho nejslavnější role zůstávají ikonické – Travis Bickle z Taxikáře, Al Capone v Neúplatných nebo Rupert Pupkin v Královi komedie. S festivalem v Cannes ho spojuje dlouholetý vztah – byl součástí vítězných snímků Taxikář (1976) a Mise (1986). Teď se ale podle svých slov nachází v jiné fázi – reflektuje a vyjadřuje se, především k politické situaci ve Spojených státech.
„To, co se v Americe děje, je šílené. Musíme to zastavit. Nemůžeme si dovolit apatii a ticho. Musíme mluvit, i když nám za to hrozí útoky,“ řekl rozhodně. Donald Trump, jak dodává, představuje přímou hrozbu pro hodnoty, na kterých Spojené státy vyrostly. A sám De Niro patří k jeho nejhlasitějším kritikům.
Navzdory svému bohatství a slávě přiznává, že má občas obavy o bezpečnost. „Jasně, člověka to napadne. Ale už jsem na to starý. Trump je tyran, a tyranům se nesmí ustupovat. Když ti vezme svačinu v pondělí, v úterý si přijde pro víc. Musíš se postavit. Nechtěl bych se na sebe dívat do zrcadla, kdybych to neudělal.“
Zvlášť ostrá slova měl pro politiky, kteří podle něj ustupují Trumpově moci. Kritizoval například senátora Marca Rubia, který mlčí, když Trump a jeho spojenci útočí na Ukrajinu a prezidenta Zelenského. „Co o tom řekne svým dětem? Tohle historie nezapomene.“
De Niro si uvědomuje, že jeho kolegové z filmové branže často sdílí jeho názory, ale zůstávají zticha z obavy o práci. „Vím, že nejsou proti mně. Ale jsou součástí velkého byznysu. Mají strach z Trumpovy pomsty. Ale některé univerzity a právnické firmy už řekly ne. A to je důležité – dává to ostatním sílu.“
Sám vidí svůj odpor jako pokračování americké tradice. „Podívejte se na westerny. Přijdou padouši a převezmou město. Co udělá šerif? Postaví se jim. To je Amerika.“
Čestná Zlatá palma v Cannes je prestižní ocenění, které se uděluje výjimečně. De Niro si jí váží, ale odmítá myšlenku, že by měl na výsluní spočinout. „Nepovažuji se za velkého. Když se vrátíte domů a mluvíte se svou partnerkou, věřte mi – nejste velcí.“
Herec, který brzy oslaví 82. narozeniny, vzpomínal na své dětství a první návštěvy kina s otcem, malířem. Viděl tehdy film Kráska a zvíře od Jeana Cocteaua, který v něm zanechal silný dojem. Herectví ho přitahovalo od deseti let. A když dnes vidí svou fotografii z Taxikáře, připadá si, jako by hleděl na vzdáleného příbuzného.
„Stárnutí je zvláštní. Je to nové dobrodružství. Lidé se na vás dívají jinak. Ale necítím se špatně. Fyzicky to zvládám. Doufám, že to vydrží navždy. Ale vím, že nevydrží.“
Témata: Robert de Niro, Donald Trump
Související
11. června 2018 22:03
11. června 2018 11:34
11. února 2018 20:31
20. ledna 2017 12:41
10. listopadu 2016 18:40
10. října 2016 14:40