Články k tématu: Alkohol

EU má jasno: Vaječný likér nesmí obsahovat mléko

26.10. 11:39

Vaječný likér nesmí obsahovat mléko, rozhodl ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Jiného názoru byla jistá německé firma, která jej do svého nápoje přidávala. Podle soudu jsou povolenými přísadami pouze ty, které vypočítává evropský zákon o likérech: alkohol, žloutek, bílek, cukr nebo med a…

Lék na nesmrtelnost? Vědci objevili zázračný účinek vína

25.10. 18:52

Látky obsažené v červeném víně mohou pomoci udržet mozek mladý. Ukázala to vědecká studie, o které informuje deník The Independent. Vědci ale varují, že nadměrné požívání vína nás ani tak před stárnutím neochrání.

Opilecké okno? Fakta o fenoménu, který vás snadno dostane do maléru

21.10. 11:01

V poslední době se v médiích dost přetřásá otázka opilecké ztráty paměti známé jako "opilecké okno". Ale co to doopravdy znamená z hlediska mozkových procesů a jak běžné něco takového je - především mezi mladými lidmi? Zpravodajský server BBC News připravil několik základních faktů.

reklama

Národ kuřáků a pijanů? Sondáž mezi Čechy přinesla nelichotivé výsledky

03.10. 17:44

Třetina Čechů kouří, v průměru přes 53 cigaret týdně, 28 elektronických cigaret nebo 58 zahřívaných cigaret IQOS. Na 77 procent lidí pije alespoň jednou týdně alkohol, a to průměrně téměř sedm piv týdně, 4,4 skleničky vína či pět malých sklenek tvrdého alkoholu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos…

Recept na spokojené manželství? Podle vědců ho máme doma všichni

Aktualizovali jsme 28.9.2018, 22:01, 28.09. 08:00

Lidé po dlouhé generace hledají recept na šťastný a dlouhotrvající vztah. Někteří jistě řeknou, že jsou důležité společné zájmy, další vsází na romantiku a drobné pozornosti, jiní vidí klíč v toleranci a trpělivosti. Podle vědců existuje jedna věc, která může vztah výrazně ovlivnit – společný…

Metla lidstva. Dopady alkoholu jsou mnohem horší,než se dosud myslelo

22.09. 09:41

Ženeva - V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených…

Slováci si budou moci pálit alkohol doma

20.09. 16:09

Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou zákona o tom dnes rozhodl parlament, který umožnil obyvatelům země vlastnit menší destilační zařízení. Změnu kritizovali výrobci alkoholu s odůvodněním, že může ohrozit zdraví lidí a že sníží výběr…

Alkoholová záhada: Proč se říká "pít jako Dán"?

05.09. 15:08

Někteří historici přišli s tvrzením, že existuje významné spojení mezi rozvojem civilizace a produkcí alkoholu. I když tomu možná současné české poměry tak úplně neodpovídají, toto tvrzení by mohlo docela dobře platit pro středověkou Skandinávii. Vzestup Vikingů byl totiž doprovázen nemalým…

Toto je největší mýtus o pivu, varují vědci. Nevěřte mu

02.09. 17:01

Říká se, že jedno pivo denně zdraví neškodí, spíše je naopak pro tělo prospěšné. Nejnovější studie ale zjistila, že je tomu přesně naopak. A i jedno pivo může být pro člověka a jeho zdraví vážným rizikem.

Proč na nás působí každý alkohol jinak? Vědci rozsekli letitou otázku

01.09. 14:45

Alkohol ve větším množství potlačuje zábrany. Podle posledního vědeckého průzkumu má ale ještě jeden velmi zajímavý vliv na lidskou psychiku. Ovlivňuje totiž naše nálady, a každý alkohol překvapivě poněkud odlišně.

Vědci prolomili tabu: Alkohol v manželství? Jde to, pod jednou podmínkou

01.09. 12:09

Washington - Starší manželé, kteří mají oba stejný vztah k alkoholu - ať už abstinují, nebo si dopřejí sklenku, mají šťastnější manželství než partneři, z nichž pije jenom jeden.

Proč jste po šampaňském opilejší než po běžném víně?

Aktualizovali jsme 26.8.2018, 16:43, 25.08. 18:07

Říká se, že bublinky lezou rychle do hlavy. Jedna sklenice sektu s vámi proto podle této teorie zamává víc než sklenička vína. Platí to i ve skutečnosti, nebo jde jen o náš pocit?

Jedna sklenička denně neškodí? Velká studie ukázala, jaká je pravda

24.08. 15:26

Londýn - Vědci a lékaři už vydali stohy studií o negativním vlivu alkoholu na zdraví. Podle té nejnovější škodí i sklenice vína nebo pivo denně.

Cyklisté do půl promile alkoholu způsobí "nula nula nic", tvrdí senátor

23.08. 19:10

Praha - Cyklisté by podle senátního návrhu neměli být pokutovaní za jízdu pod mírným vlivem alkoholu. Senátor Jaroslav Malý (ČSSD) tvrdí, že cyklisté, kteří mají v krvi do půl promile alkoholu, způsobí na tuzemských silnicích minimum nehod.

Policie naběhne do barů a heren, chystá kontroly prodeje alkoholu

21.08. 17:08

Praha - Policie plánuje rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech, restauracích a hernách. Akce proběhne ve třech vlnách od 27. srpna do konce letošního roku.

Neškodlivější droga v Česku? Lidé ji milují a dopřávají si ji často

09.08. 18:13

Která droga je neškodlivější? Do závěrečného duelu se dostaly dvě látky, které jsou dnes již téměř dostupné všem, právě díky tomu, jak lehké je je sehnat. Jedná se marihuanu a alkohol. Podle vědců však společností zbožňovaný alkohol přeci jen škodí víc.

Prodat alkohol nezletilým? Čtvrtina barů v Brně a ve Zlíně kontrolou neprošla

06.08. 12:07

Zlín/Brno - Česká obchodní inspekce (ČOI) Jihomoravského a Zlínského kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholu mladistvým v restauracích a barech. Z 18 kontrol zjistila porušení zákona ve čtyřech provozovnách.

Jak snížit účinky alkoholu na mozkové buňky? Tímto trikem zabráníte hloupnutí, tvrdí vědci

Aktualizovali jsme 31.7.2018, 23:06, 31.07. 08:05

Říká se, že alkohol zabíjí mozkové buňky, které se v průběhu života neobnovují. Studie provedené na zvířatech ale opravdu naznačují, že alkohol snižuje počet neuronů v hipokampu, což je paměťové centrum mozku, a také tu oslabuje mitochondrie. A protože mitochondrie se v rámci buněk podílejí na…

Pivo z konopí? Vědci upravili nejoblíbenější český mok, jeho účinek je extra rychlý

Aktualizovali jsme 28.7.2018, 12:51, 28.07. 08:30

Podnikatelé skoro v celé Kanadě lobbují za legalizaci drog, která je v poslední době globálním politickým tématem. Důvodem tohoto kroku není pouze využívání konopí k lékařským účelům, nýbrž i k výrobě alkoholických nápojů. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Jak působí tequila na naše zdraví? Vědci došli k nečekaným závěrům

Aktualizovali jsme 27.7.2018, 16:37, 27.07. 08:47

Tradiční silně alkoholický nápoj z Mexika může mít mimo jiné i pozitivní účinky pro váš organismus. Ta pravá tequila se vyrábí pouze v pěti oblastech Mexika a je chráněna ochrannou státní známkou, která by měla zajistit autentičnost tohoto světově známého alkoholického nápoje.

Národ alkoholiků? Česko se pere o nelichotivé prvenství

20.07. 18:12

Praha - V žebříčku spotřeby alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se o druhé místo dělí Francie a Česko. Loni vypil každý Čech v průměru 11,7 litru čistého alkoholu. Na špici jsou obyvatelé Litvy, vypijí 13 litrů alkoholu na hlavu. Slováci se umístili na 15.…

Jak se z lidí stávají alkoholici? Vědci našli překvapivou odpověď

Aktualizovali jsme 17.7.2018, 22:00, 17.07. 14:09

Čím více reklamy na alkoholické nápoje vidí děti a mladí lidé v televizi, tím více je konzumují. Studie prokázaly nejen to, že televizní reklama ovlivňuje výběr alkoholu, ale i to, že pod vlivem této reklamy se až několikanásobně může zvýšit počet vypitých sklenek.

ČOI vyslala do terénu mladistvé figuranty, alkohol jim prodala většina obchodů

03.07. 12:39

Praha - Zatím nejmasivnější kontrolu na dodržování zákazu prodeje alkoholu osobám mladším 18 let v jediný den provedla Česká obchodní inspekce (ČOI) v pátek 29. června 2018, kdy se rozdávalo vysvědčení. Téměř 60 procent obchodů prodalo v ten den alkoholický nápoj mladistvým.

Kauza nelegálního lihu: Soud vyhověl žalobci a zvýšil tresty

20.06. 15:57

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak.

reklama
Fotogalerie