Články k tématu: indiáni

Pomsta indiánů? Syfilis zdevastoval celou Evropu

Aktualizovali jsme 5.3.2019, 22:21, 05.03. 13:13

Nový svět, Amerika, země zaslíbená. Zdá se, že nejen to objevil Kryštof Kolumbus. Zřejmě můžeme Kolumbovi poděkovat i za přivezení a rozšíření nemoci syfilis, kterou on a jeho posádka dostali od domorodých indiánů.

Trump žertoval o násilném přesídlení původních obyvatel Ameriky

10.02. 20:26

Americký prezident Donald Trump se obul do demokratické političky Elizabeth Warrenové, která oficiálně ohlásila svoji kandidaturu na prezidentskou funkci. Přitom nevybíravě narážel na historickou událost, během které zemřely tisíce původních obyvatel Ameriky.

Vybití indiánů ochladilo svět. Napomohlo malé době ledové, tvrdí vědci

01.02. 12:02

Evropská kolonizace Severní a Jižní Ameriky způsobila smrt asi 56 milionů původních obyvatel. Vědci nyní zjistili, že toto masové vymírání nepřímo přispělo k tehdejší klimatické změně a příchodu malé doby ledové.

reklama

Největší tajemství indiánů: Opravdu je vymýtily evropské nemoci?

28.10. 15:47

Indiáni. Všichni je dobře známé ze slavných westernových filmů z 50. až 70. let minulého století. Zlatá éra westernu, coby filmového žánru, zářila především v 60. letech 20. století. Dnes je již minulostí. Stejně tak doba blahobytu, svobody a prosperity indiánských kmenů, svazů, států a říší Nového…

Hlavní město Brazílie čekají demonstrace, do ulic vyšli indiáni

26.04. 19:52

Brasília - Přes dva tisíce domorodých obyvatel Brazílie se sjelo tento týden do metropole této největší latinskoamerické země, aby demonstrovalo za svá práva, zejména za právo na půdu. Indiáni viní vládu prezidenta Michela Temera, že na jejich úkor upřednostňuje zájmy podnikatelů a těžařů a že…

Trump podepsal zmenšení chráněných území v Utahu, indiání se bouří

05.12. 08:19

Salt Lake City - Dvě chráněné oblasti v Utahu se zmenší o více než 5000 čtverečních kilometrů, a to i přes nesouhlas místních indiánských obyvatel. Kontroverzní krok v pondělí oficiálně stvrdil americký prezident Donald Trump.

Skalpování? Většina indiánů ho neznala, krutou praktiku šířili do světa Evropané

30.11. 08:08

Za rozšiřováním předsudků a stereotypů stojí dezinformace, folklór a populární literatura. Mnoho dětí i dospělých například nesprávně věří, že všichni indiánští válečníci s oblibou skalpovali evropské osadníky a vojáky. Ve skutečnosti to byli právě Evropané, kdo tuto praktiku rozšířil a masově…

Ropovod Dakota Access i přes protesty indiánů zahájil provoz

01.06. 21:24

Bismarck – Dnes zahájil svůj provoz kontroverzní ropovod Dakota Access. Proti tomuto americkému projektu bojují indiánské kmeny. Ty upozorňují, že ještě před oficiálním zahájením provozu došlo u ropovodu k minimálně třem případům úniku ropy.

reklama
Fotogalerie