Články k tématu: Krysy

Vědci objevili nový druh viru. Může být nebezpečný pro lidstvo?

Aktualizovali jsme 19.6.2020, 22:20, 19.06. 10:34

Tým, jehož součástí byla i vědkyně z Akademie věd ČR, objevil v Etiopii nový typ viru u krys. Jedná se o takzvaný mammarenavirus, savčí vir z rodiny arenavirů. Vědci budou zkoumat, zda je jednovlákenný RNA virus Dhati Welel, pojmenovaný podle lokality výskytu, jen u jedné linie krys, nebo umí…

Vědce znepokojuje nová nemoc. Šíří se v Asii a nikdo neví, kolik je nakažených

11.05. 13:01

Nemocnice v Hongkongu hospitalizovala v roce 2018 muže, který byl po transplantaci jater a vykazoval neobvyklé jaterní selhání bez zjevné příčiny. Lékaři, kteří prováděli sérii testů, zjistili, že imunitní systém muže reagoval na hepatitidu E, ale nemohli nalézt lidský kmen viru. Po přepracování…

Hon na černého pasažéra se protáhl, letadlo nabralo zpoždění 12 hodin

13.11. 08:46

Zpoždění téměř 12 hodin nabral vnitrostátní let indických aerolinek Air India kvůli nechtěnému černému pasažérovi, kterým byla krysa.

reklama

Korálové útesy v ohrožení. Kromě oteplování je likvidují krysy

24.10. 18:22

Korálové útesy, křehké mořské ekosystémy ohrožované globálním oteplováním, také značně trpí kvůli krysám a potkanům. Zjistila to nová studie mořských ekologů Lancasterské univerzity. Krysy, které dopluly na mnoho tropických ostrovů na lodích před více než 200 lety, nepoškozují přímo korálové útesy,…

Nejpodivnější experiment všech dob ukázal, jestli můžeme být celý život šťastní

Aktualizovali jsme 19.9.2018, 22:05, 19.09. 09:02

Kdo by netoužil po dokonalém životě? Například takovém, kde by si nemusel dělat hlavu s penězi, měl vždy dostatek potravin a nemusel by pracovat. Americký vědec John Calhoun v 70. letech minulého století jeden takový pokus realizoval, a jeho výsledek dodnes nenechává vědce chladnými.

Slavný tvůrce přírodopisných filmů se svěřil, že ho jedno zvíře děsí k smrti

19.07. 08:38

Hamburk - Slavný britský tvůrce filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit přiznal, že tak úplně nemiluje všechna živá zvířata. Má fobii z krys.

Nebezpečné hrátky? Australští vačnatci mají tolik sexu, že z něj umírají

27.05. 15:33

Perth - Sex může zabíjet. A nejen formou pohlavních nemocí nebo třeba infarktu, pokud jsou radovánky příliš vášnivé. Jste-li totiž maličký australský vačnatec, páření je pro vás dost riskantní záležitosti.

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

08.05. 12:42

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se…

Nebezpeční domácí mazlíčci? Tyhle vážné nemoci můžete chytit téměř okamžitě

05.03. 08:13

Pokud máte jednoho nebo více domácích mazlíčků, dejte si pozor. Jen psi mohou přenášet okolo 150 nemocí, velká část na nich ani nemusí být poznat. Nakazit se ale můžete i od koček, papoušků či hadů.

Paříž válčí s krysami, které zamořují město. VIDEO jen pro otrlé

24.01. 12:23

Praha - Pařížská radnice bojuje proti šíření krys ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Potíže s přemnoženými škůdci trvají poslední rok či dva. Migrace krys na povrch souvisí například s otevřením mnoha veřejných prostorů pro pikniky, v nichž po hodovnících zůstávají zbytky jídel.

Záhada černé smrti rozlousknuta: Proč se mor šíří mezi lidmi tak rychle?

Aktualizovali jsme 19.1.2018, 10:49, 19.01. 08:17

Černá smrt. Právě tak se označuje epidemie moru, která v polovině 14. století postihla oblast Eurasie. Jednalo se o smrtelnou nemoc, kterou způsobovala bakterií Yersinia pestis. Předpokládalo se, že se rozšířila kvůli hlodavcům, jejichž blechy mohly přenášet bakterie moru. Jenže jak se teď ukazuje,…

Nový druh krysy: Žije v Oceánii a má šupinatý ocas

28.09. 10:44

Honiara - Na Šalamounových ostrovech žije krysa, kterou vědci až donedávna znali jen z vyprávnění místních domorodců. Nově objevený druh je téměř půl metru dlouhý, váží až jeden kilogram a má dlouhý, holý a šupinatý ocas. Obří krysa dostala latinský název Uromys vika, informuje časopis Nature.

V Austrálii se po 30 letech znovu objevila vzácná stromová krysa

25.08. 08:05

Sydney - Vzácnou krysu černonohou (Mesembriomys gouldii), která byla už 30 let pokládána za vyhynulou, se podařilo objevit v Západní Austrálii. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

New York vyhlásil válku přemnoženým potkanům. Naordinuje jim antikoncepci

18.04. 09:34

New York - New York ve snaze vypořádat se s přemnožením potkanů brzy vyzkouší sterilizační prostředek blokující ovulaci samic.

Na berlínském letišti na deset dní uvázlo letadlo, vlezla do něj krysa

04.04. 08:09

Berlín - Na letišti v Berlíně musel stroj německých aerolinek zůstat po deset dní. Zjistilo se totiž, že do něj na Floridě nastoupila kromě cestujících také krysa. Hlodavci na palubě jsou závažným problémem, jelikož mohou poškodit elektroinstalaci.

reklama
Fotogalerie