Články k tématu: Ledovec

Co se to děje v Alpách? Radarové satelity odhalily alarmující jev

25.06. 12:25

Přibližně šestina ledu už od přelomu milénia zmizela z alpských ledovců v důsledku klimatických změn. Podle agentury DPA to vyplývá to z dnes zveřejněné studie vědců z Erlangensko-norimberské univerzity v časopise Nature Communications.

Tání ledovců? Dopady na lidstvo budou horší, než se uvádělo. Nová studie

11.12. 12:42

Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tým vědců, kteří porovnávali satelitní fotografie ledové pokrývky arktického ostrova v uplynulých 26 letech. Rozsah a rychlost tání je podle nich vyšší, než se očekávalo. Hrozí tak, že budou zatopeny oblasti, které…

Od Antarktidy se odlomila obrovská ledová kra. Zvedne hladinu oceánu?

01.10. 16:12

V Antarktidě se minulý týden utrhla obří ledová kra o rozloze 1636 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek území českého hlavního města Prahy. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na vědce z australského antarktického programu, kteří oblast dlouhodobě sledují.

reklama

Vědci odhalili hrozbu pro celý svět. Je zamrzlá v ledu a dere se ven

Aktualizovali jsme 9.9.2019, 21:06, 07.09. 13:59

Mezinárodní tým vědců na valné hromadě Evropské unie geověd (EGU) ve Vídni prezentoval studii, podle níž představují topící se ledovce nebezpečí související nejen se zvedající se hladinou oceánů, ale také s uvolňováním radioaktivních látek. Jsou jimi totiž doslova nasáklé.

Světu hrozí katastrofa. Stamiliony lidí přijdou o domov!

25.05. 18:18

Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou emise zůstanou dál mimo kontrolu: Voda by zaplavila města jako je New Yorku a Šanghaj, přestěhovat by se muselo až 187 milionů lidí, varuje nová studie.

Co se děje s ledovci? Hindúkuš a Himálaje čeká do roku 2100 pohroma

10.02. 18:40

Kvůli globálnímu oteplování roztaje do konce století nejméně jedna třetina ledovců v asijských pohořích Hindúkuš a Himálaj, což vážně ovlivní životy dvou miliard lidí. Vyplývá to z první souhrnné zprávy, která komplexně vyhodnocuje jmenovaný region. Na zprávu, na níž se podílelo kolem 350 vědců a…

Afrika v minulosti vypadala úplně jinak. Nové zjištění ale vědce pořádně zaskočilo

Aktualizovali jsme 6.2.2019, 12:54, 06.02. 10:51

Před zhruba 300 miliony let, kdy byla Jižní Amerika spojena s Afrikou, byla velká část dnešní Namibie pokryta ledovci. Geologové zkoumali stopy po proudech, kterými masy ledu postupovala. Přitom je překvapilo, jak velké tehdejší ledovce byly.

Himalájské ledovce to mají spočítané, obávají se vědci. Důsledky přitom mohou být katastrofální

05.02. 12:27

Nová studie varuje před kritickou situací, ve které se nacházejí himalájské ledovce. I v případě, že by se podařilo nárůst teploty v tomto století udržet na 1,5 stupních Celsia, zmizí do roku 2100 36 % jejich hmoty. Na vodě z ledovců přitom přímo závisí 250 milionů lidí v okolí a více než miliarda…

Horší, než se čekalo. Jeden z největších světových ledovců ohrožuje obří dutina

01.02. 15:15

Thwaitesův ledovec na Antarktidě patří mezi ty skutečně masivní. Vědci ho již delší dobu s obavou sledují, neboť právě on má v případě roztátí potenciál výrazně zvednout hladiny oceánů. A také, že taje. Nyní však NASA odhalila, že se pod jeho povrchem nachází ohromná dutina. A s tímto zjištěním…

Počasí do roku 2100? Mrazivá historie se může opakovat

19.10. 08:51

Planeta Země před sebou nemá lichotivou budoucnost. Podle kalifornských vědců dojde k dalšímu střídání doby meziledové za ledovou, a ta zasáhne náš svět plnou silou už za několik desítek let.

Co hrozí lidstvu, když na Zemi nezůstanou žádné ledovce?

Aktualizovali jsme 12.8.2018, 19:32, 11.08. 07:15

V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je na účtu lidstva i globální oteplování. A právě to stojí za pomalým ubýváním ledovců. V současnosti je na planetě asi 21 milionů kilometrů čtverečních ledu a sněhu. Jak bude svět vypadat, až už žádný…

Obří ledovec se řítí na vesnici v Grónsku, začala evakuace

14.07. 20:08

Innaarsuit (Grónsko) - Grónskou obec Innaarsuit ohrožuje obří ledovec, který připlul k jejím břehům. Ve vesnici vyvolal paniku a úřady nařídily části obyvatel evakuaci.

Tání ledovců není to nejhorší? Svět, jak ho známe, již brzy nemusí existovat

14.07. 07:10

Vzhledem ke globálnímu oteplování se vědci stále častěji zabývají tím, co by se stalo, kdyby roztály všechny ledovce. Jak ale upozorňuje americká vědec, moderátor a popularizátor vědy Bill Nye, ledovce jsou ten nejmenší problém. Mnohem horší by totiž bylo, kdyby roztál led nacházející se na pevnině…

Člověk neustále mění tvář planety Země. Co se stane, až roztají všechny ledovce?

Aktualizovali jsme 10.5.2018, 19:06, 10.05. 07:50

V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je na účtu lidstva i globální oteplování. A právě to stojí za pomalým ubýváním ledovců. V současnosti je na planetě asi 21 milionů kilometrů čtverečních ledu a sněhu. Jak bude svět vypadat, až už žádný…

Vědci varují před obřími problémy. Může počasí zničit část světa?

21.04. 07:01

Tání ledovců a nárůst hladiny oceánů se může ještě zrychlit se může ještě zrychlit, varují vědci z tasmánské univerzity v nové studií. Za urychlování tání ledovců paradoxně může opět tání ledovců, informuje The Independent.

Co by se stalo, kdyby roztál všechen led? Vědci nastínili hororový scénář pro naši planetu

01.04. 07:25

Pokud by se Země oteplovala stejným tempem jako dnes, hrozí, že by roztály všechny ledovce na světě. Hladina moří by se mohla zvednout až o 66 metrů, zatopit pobřeží, zničit města či pohltit celé země. Drastické změna by se ale odrazila i na vyhubení populace.

Vědci s obavami sledují obří ledovec, který se utrhl do Antarktidy. Může napáchat pořádné problémy

21.11. 14:58

Vědci z NASA pořídili detailní snímky ledovce, který se v červenci oddělil od jednoho z největších plovoucích ledových šelfů v Antarktidě. Ledovec je jedním z největších v historii, které se kdy oddělily od Antarktidy, Jeho velikost je srovnatelná s velikostí Olomouckého kraje. Je to čtyřikrát…

Tání švýcarských ledovců bylo v uplynulém roce extrémní, varují vědci

01.11. 09:11

Bern - Úbytek ledovců ve Švýcarsku v době od začátku loňského října do konce letošního září patří k nejvyšším za posledních sto let měření. Informoval o tom list Neue Zürcher Zeitung s odvoláním na Švýcarskou akademii přírodních věd.

Světové ledovce vypovídají o dávných změnách klimatu, vědci zkoumají vzorky z Alp i And

23.08. 10:07

Fontanil-Cornillon (Francie) - Francouzské Národní ústředí pro vědecký výzkum (CNRS) bude na základě analýzy ledu z vrcholků Alp a jihoamerických And studovat historii klimatických změn. Do mrazícího skladu nedaleko Grenoblu už dorazily tři tuny ledu z Bolívie.

Většina švýcarských ledovců do konce století roztaje, varují vědci

04.08. 09:33

Curych - Ve Švýcarsku se nachází na 1500 ledovců a většina z nich podle vědců do konce století roztaje. Uvedl to švýcarský list Tages Anzeiger. Tání ledovců zvyšuje hladiny moří a mění koloběh vody i obraz krajiny a fungování ekosystému. V zemích jako je Švýcarsko ohrožuje také turistiku.

Od Antarktidy se odlomila kra o rozloze Ústeckého kraje, má hmotnost bilion tun

12.07. 14:58

Londýn - Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun. Její rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních, tedy víc než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Vědci truchlí: Porucha mrazáku zničila v část vzorků pradávného ledu

18.04. 09:35

Edmonton (Kanada) - Porucha mrazáku v Albertské univerzitě v kanadském Edmontonu způsobila roztání jedné z největších sbírek vzorků ledovců z kanadské Arktidy. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Na přehradě na Sibiři se utrhla obří kra, zlstalo na ní více než 100 lidí

15.04. 16:40

Moskva - V přehradní nádrži Berjozovské elektrárny na jihu Sibiře se odtrhla velká ledová kra, na které bylo přes sto lidí včetně dětí. Záchranáři vyrazili do akce.

Vědci očekávají, že se od Antarktidy odlomí mocná ledová kra. Co hrozí?

Aktualizovali jsme 7.1.2017, 21:34, 07.01. 10:02

Oslo - Ledová kra o odhadované rozloze více než 5000 kilometrů čtverečních se podle vědců v nejbližší době odlomí od šelfového ledovce na západě Antarktidy. V posledních letech se totiž v ledu vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a pouhých 20 kilometrů ledu nyní drží kru na místě, aby…

reklama
Fotogalerie