Články k tématu: maturity

České školství je v problémech! Je ideální čas na reformy. Je na ně však odvaha?

Aktualizovali jsme 17.1.2020, 22:06, 16.01. 10:00

Loňský rok byl pro naše školství kritický. Poprvé v dějinách se stalo, že tu byla možnost, aby se na vysokou školu dostal prakticky každý, kdo si dal přihlášku. To je skutečně varující signál. A zároveň příležitost k reformám, které by jinak neprošly a bolely daleko více.

Povinná maturita z matematiky pro všechny povinně? Plaga ji chce už v roce 2021

27.01. 19:54

Termín zavedení povinné státní maturity z matematiky by se mohl sladit na školní rok 2021/22, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi ministr školství Robert Plaga (ANO). V gymnáziích a lyceích původně měla být o rok dříve. Rozhodnutí padne podle Plagy velmi brzy. Ministerstvo…

Maturita jako výsada vyvolených? Stát chystá velkou změnu

Aktualizovali jsme 21.9.2018, 22:08, 21.09. 17:56

Praha - Ministerstvo školství je připraveno diskutovat o zavedení minimální hranice bodů, která by byla nutná pro přijetí na maturitní obory středních škol. Tiskové oddělení ministerstva to dnes napsalo na dotaz ČTK. Ke stanovení společné bodové hranice při jednotných přijímacích zkouškách na…

reklama

Jak proměnit školství? Plaga chce jiné maturity i platy

03.06. 15:33

Praha - Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) by chtěl do podzimu vypracovat návrh změn ve státních maturitních zkouškách. Vycházel by z výsledků debaty, kterou chce nyní otevřít. Řekl to dnes v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Bude při dalších jednáních o státním rozpočtu žádat,…

No to nám ještě chybělo. Kraus si postěžoval, co ho trápí

01.06. 13:09

Praha - Moderátor a bavič Jan Kraus se ve své show pozastavil nad tím, jak jsou v Česku každoročně ostře sledovány maturity. Poukázal na to, že jinde se z nich takový cirkus nedělá. A přestože se v souvislosti s nimi pravidelně objevuje řada problémů, není to to jediné, s čím se naše země potýká.

Matematika je pro studenty smrtící, propadala z ní téměř čtvrtina

21.05. 18:25

Praha - U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Didaktický test z češtiny nezvládlo letos 10,4 procent maturantů, tedy o 0,7 procentního bodu víc než loni. Přibývá tak středoškoláků, kteří tuto zkoušku napoprvé nezvládnou. Z matematiky propadlo 22,3 procenta maturantů…

Je maturita k ničemu? V Česku je běžná, ale v těchto zemích je považována za prestižní záležitost

Aktualizovali jsme 11.5.2018, 14:39, 11.05. 08:04

Českým dětem zbývají do konce školního roku necelé dva měsíce a většina z nich se už jistě těší na letní prázdniny. Ruku na srdce. Koho z nás bavilo pět dní v týdnu ráno vstávat a celé hodiny prosedět v lavicích, když bylo venku tak hezky? Dnešní děti by samozřejmě svůj čas raději věnovaly na…

Je povinná maturita z matematiky protiústavní? ÚS se bude zabývat stížností skupiny poslanců

31.07. 10:39

Brno - Nad právní úpravou povinné maturity z matematiky se musí zamyslet Ústavní soud. Obdržel návrh skupiny poslanců na zrušení části školského zákona, na jehož základě smí vláda svým nařízením stanovit, na kterých oborech bude matematika povinnou součástí zkoušky.

Mladý italský brankař dal přednost dovolené před maturitou. Ministryně školství se jej zastala

06.07. 17:30

Řím - Brankář Gianluigi Donnarumma (18) místo maturity odletěl na dovolenou na Ibizu, což vyvolalo vlnu kritiky. Fotbalisty se však zastala italská ministryně školství Valeria Fedeliová.

Senát rozhodl: Maturita z matematiky bude povinná. Zajistí to stabilitu právní úpravy, raduje se Valachová

08.03. 16:14

Praha - Senát schválil reformu financování základních a středních škol beze změn. Nezrušil tak dnes zavedení povinné maturity z matematiky, i když mu to doporučoval senátní školský výbor. Ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) rozhodnutí horní komory potěšilo, podle ní to zajistí zajistí to…

Hospodářská komora žádá povinné maturity z matematiky

06.03. 18:03

Praha - Senát bude tento týden rozhodovat, zda se bude opět povinně maturovat z matematiky. Hospodářská komora v této věci poslala do horní komory dopis.

Zkušení referenti státních úřadů nebudou muset mít maturitu, poslanci schválili výjimku

22.02. 14:14

Praha - Sněmovna v rámci senátní novely o státní službě dnes schválila výjimku pro zkušené referenty, nebudou muset mít maturitu. Bez příslušného vzdělání by museli do začátku letošního července skončit, což by mohlo ohrozit například výplratu důchodů.

Spory o povinnou maturitu z matematiky. Gymnázia ji chtějí až od roku 2022

22.02. 12:31

Praha - Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) navrhne, aby se nejen na středních odborných školách, ale také na gymnáziích a lyceích povinně maturovalo z matematiky od roku 2022. Návrh na sjednocení termínu, které jeho prostřednictvím požaduje Asociace ředitelů gymnázií, představí za týden na…

Studenti budou povinně maturovat z matematiky i na většině odborných škol

20.02. 11:29

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na dnešním jednání prosadila, že povinné maturity z matematiky budou od školního roku 2021/2022 i na středních odborných školách.

Maturitu z matematiky na SOŠ chceme do roka po gymnáziích, plánuje Valachová

Aktualizovali jsme 19.2.2017, 21:12, 19.02. 14:43

Praha - Hostem pořadu České televize Otázky Václava Moravce byla dnes ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Uvedla, že udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté.…

Vláda změnila pravidla pro povinnou maturitu z matematiky. Bude se týkat jen gymnázií a lyceí

Aktualizovali jsme 19.12.2016, 17:20, 19.12. 15:15

Praha – Vláda dnes jednomyslně rozhodla o tom, že povinnou maturitní zkoušku z matematiky budou skládat pouze žáci gymnázií a lyceí – a to od školního roku 2020/2021. Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů.

Povinná maturita z matematiky bude na odborných školách od roku 2023

Aktualizovali jsme 22.11.2016, 13:14, 22.11. 12:07

Praha - Povinná maturita z matematiky by měla být na odborných školách až od roku 2023 a nebude se týkat studentů uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů.

Francouzští studenti se bouří proti maturitám, petice je vzápětí zpražila

27.06. 08:46

Paříž - Proti maturitním otázkám protestují nejen čeští studenti. Franouzští středoškoláci tvrdí, že letošní test byl příliš složitý. Jako největší problém se ukázala angličtina.

Špatná úroveň školství a složité maturity. Klaus mladší hodnotí současnou situaci

02.06. 11:40

ROZHOVOR - Úroveň českého školství je špatná a maturity jsou nesmyslně složité. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší s tím, že se úroveň testů pomalu snižuje, aby odmaturovali skoro všichni.

Maturita z matematiky: Na čem žáci pohořeli?

Aktualizovali jsme 1.6.2016, 13:17, 01.06. 08:08

Praha - Letošní maturita z matematiky ukázala, že čeští a moravští středoškoláci nezvládají ani jednoduchou úlohu, v níž mají spočítat průměrný plat.

Jak dnes vypadají první sedmerčata na světě? Čeká je nová životní etapa

27.05. 09:54

Carlisle (USA) - Čas utekla jako voda a z malých drobečků jsou dnes už dospělí lidé. McCaugheyova sedmerčata ukončila střední školu a jejich cesty se poprvé v životě rozejdou.

Poslední ročník školy i maturita z matematiky budou povinné

24.05. 19:08

Praha - Od příštího roku budou muset předškolní děti povinně absolvovat poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se sjednotí přijímací zkoušky na střední školy.

Výsledky maturit: Studenti vyhořeli u matematiky, zhoršili se i v češtině

19.05. 12:28

Praha - Ministerstvo školství dnes zveřejnilo výsledky písemných částí státních maturit. Tu studenti skládali z češtiny a poté z cizího jazyka nebo matematiky. A dopadli lépe než loni.

Studenti řeší problém. Čeká je ústní maturita, ale pořád neznají výsledky písemných

16.05. 11:41

Praha - Od dnešního dne začínají na středních školách ústní maturity. Dnes by se také měli studenti dozvědět výsledky didaktických testů. Jenže zatímco některým už učitelé verdikt alespoň zčásti sdělili, jiní na něj stále marně čekají.

reklama
Fotogalerie