Články k tématu: plasty

V hlubinách Pacifiku byl objeven nový tvor, dostal název "plasticus"

05.03. 16:09

Vědci, kteří v těle doposud neznámého druhu různonožce objevili mikroplasty, pojmenovali tohoto korýše žijícího 6500 metrů pod hladinou Tichého oceánu Eurythenes plasticus. Chtějí tím upozornit na znečištění světových moří částečkami umělých hmot, napsala agentura DPA.

Od léta 2021 Slovensko zakáže některé jednorázové plastové zboží

27.11. 13:11

Slovensko od léta roku 2021 zakáže uvádět na trh vybrané jednorázové plastové výrobky na jedno použití. V rámci schválení širších změn zákona o odpadech o tom dnes rozhodli slovenští poslanci.

Konec jednorázových plastů. Ministerstvo má jasno

21.11. 20:06

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) chce skoncovat s používáním jednorázových plastů ve stravovacích zařízeních nebo při společenských akcích. Na zahradě Černínského paláce chce také zřídit kompost na posečenou trávu. V rámci večera dobrovolných závazků to dnes oznámil ministr zahraničí Tomáš…

reklama

Moře vyplavuje děsivé předměty. Ekologové jsou zděšeni

Aktualizovali jsme 26.10.2019, 22:16, 26.10. 14:29

Moře na britské pláže stále vyplavuje plastové hračky, které se před 60 lety přidávaly jako dárek do krabic s cereáliemi.

PET lahve a revoluční změna? Češi jsou pro

12.09. 20:08

Tři čtvrtiny Čechů chtějí zálohovat PET lahve i s vědomím, že by je museli skladovat nezmačkané. Vyplývá to ze dvou průzkumů, které pro iniciativu Zálohujme zpracovaly agentury Kantar TNS a Ipsos. Téměř celá populace podle průzkumů chápe myšlenku, že by se ceny nápojů kvůli zálohám navýšily o…

Vědci se věnovali znečištění moře. Tohle ještě nikdy neviděli

25.06. 21:58

Vědci působící na portugalském souostroví Madeira tvrdí, že v moři našli nový typ umělohmotných nečistot, takzvané plastikové krusty. Dnes o tom informuje agentura AP.

Mikroplasty v jídle a pití? Problém je mnohem závažnější, než se myslelo

17.06. 08:54

Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z první studie, která se snažila odhadnout, jaké množství plastových znečišťujících látek člověk pozře, napsal list The Guardian.

Kolik částeček plastu člověk sní či vypije? Nejnovější studie nahání hrůzu

13.06. 09:36

Člověk za týden průměrně vypije a sní pět gramů plastu, což je ekvivalent kreditní karty, tvrdí studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Podle vědců lidé týdně zkonzumují 2000 částeček umělé hmoty menších než 1 milimetr, 90 procent jich pochází z vody. Část plastů přijmeme i z piva, soli,…

Ekologové bijí na poplach: Vzorky vody z Labe a Vltavy obsahovaly mikroplasty

21.03. 16:47

Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích.

Dost bylo plastu! Česká fotografka uspěla se svým snímkem v dalekém Japonsku

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 15:14, 13.02. 10:48

Česká fotografka Lucie Čižmářová byla oceněna v prestižní mezinárodní fotografické soutěži. Ve svém snímku chtěla upozornit, jak tíživé je zahlcování planety země plasty. Pro Globe24.cz uvedla, co ji ke snaze upozornit na jeden z největších ekologických problému dneška vedlo.

Plasty v oceánech jsou větší hrozbou, než se myslelo

04.02. 10:24

Plasty v oceánech jsou pro tamní faunu ještě větší hrozbou, než se myslelo. Vědci nyní zjistili, že bakterie dokáží slepovat mikroskopické částečky plastů dohromady. Větší útvary pak mohou zvířata považovat za potravu a v důsledku jejich pozření zemřít. Do moří a oceánů přitom ročně vyhodíme 8…

Čím nahradit plasty? Takhle budou po zákazu EU vypadat brčka a jednorázové kelímky

Aktualizovali jsme 29.1.2019, 19:11, 29.01. 19:05

Za dva roky se v Evropské unii zruší prodej plastových výrobků na jedno použití. Nové nařízení značně ovlivní běžnou rutinu každého jedince. Některé firmy se zákonu začaly přizpůsobovat již nyní a snaží se omezit plast, nahradit ho ekologičtějším materiálem nebo alespoň šířit světu o negativním…

Papírová, plastová nebo látková? Test nákupních tašek ukázal, která je nejlepší

Aktualizovali jsme 19.1.2019, 22:02, 19.01. 12:51

Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají jednorázové tašky. Tím však zanechávají stopu na životním prostředí, proto si příslušné ministerstvo nechalo tašky otestovat. Některé výsledky přitom překvapily i samotné vědce.

Konec brček i tyčinek do učí. EU definitivně rozhodla o zákazu plastových výrobků

19.12. 09:09

Vyjednávači členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu se v noci na dnešek dohodli na finální podobě zákazu plastových výrobků na jedno použití. Informovala o tom agentura DPA. Cílem je omezit objem plastového odpadu.

UŽ žádné plastové sáčky a tašky? Rakousko chystá velký zákaz

06.12. 11:10

Rakousko chce od roku 2020 zakázat většinu plastových tašek a sáčků. Výjimku by měly tvořit pouze ty, které jsou biologicky zcela odbouratelné. Příslušný návrh zákona ve středu schválila vláda, informovala ministryně pro udržitelný rozvoj Elisabeth Köstingerová, do jejíhož portfolia patří i ochrana…

Už žádná brčka či "uchošťoury". Státy EU odsouhlasily zákaz jednorázových plastových výrobků

31.10. 16:58

Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Dnes to podle agentury APA oznámila rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země unii předsedá. Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků tento měsíc podpořil Evropský parlament, což…

Tyto výrobky už na trhu brzy nebudou. Europarlament podpořil jejich zákaz

24.10. 16:53

Evropský parlament (EP) dnes jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první evropskou strategii boje proti plastovému odpadu. Směrnice schválená v plénu EP se týká deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení; tyto předměty podle Evropské komise tvoří většinu…

Mikroplasty v lidské stolici? Vědci učinili nečekaný objev a nadšeni rozhodně nejsou

24.10. 13:14

Vědci v Rakousku informovali, že ve vzorcích lidské stolice poprvé objevili částečky plastu, takzvané mikroplasty. Nicméně jiní odborníci upozorňují, že jejich studie je příliš malá a málo pokročilá na to, aby z ní šlo vyvodit přesvědčivé závěry, napsala agentura AP.

Plasty nejsou to nejhorší? Oceány ohrožuje mnohem nebezpečnější lidský výrobek

06.10. 20:01

O tom, že jsou naše oceány znečištěny obrovským množstvím plastů slýcháváme často. Málokdo však ví, že kromě plastů existuje další velmi nebezpečná forma odpadu. Nedopalky.

Daň za pohodlnost? Plasty obsahují látky, které mohou výrazně ovlivnit lidský mozek

27.09. 09:19

Není pochyb o tom, že žijeme v době plastové. Používání plastů je pro nás velmi pohodlné a řada z nás si nedokáže představit, jak by se bez plastů žilo. Jenže za to na druhé straně platíme tvrdou daň - Drtivá většina plastů obsahuje chemikálie, které nám mohou výrazně ublížit.

Velký úklid Pacifiku: Vysavač odstraní plastový ostrov, s nápadem přišel mladý student

09.09. 11:57

San Francisco - V závěsu za tažnou lodí vyrazilo v sobotu ze San Franciska první zařízení organizace The Ocean Cleanup ("úklid oceánu"), které by mělo sbírat plastový odpad v Tichém oceánu. Systém nyní putuje k takzvané velké pacifické skládce mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů…

Papež František volá po omezení znečišťování moří a oceánů plasty

01.09. 16:14

Vatikán - Papež František dnes vyzval k boji proti znečišťování světových moří a oceánů plastem. Postěžoval si rovněž na nedostatek účinných opatření na ochranu vody, informovala dnes agentura AFP. Přístup k vodě by podle nejvyššího představitele katolické církve měl být právem každého člověka.

Mikroplasty v pitné vodě? Ani úprava nepomůže, ukázala studie českých vědců

16.08. 21:20

Praha - Ani úpravny pitné vody nedokážou zcela odstranit drobné plastové částice, které se do řek a nádrží dostávají hlavně z odpadních vod. Ukázal to výzkum vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, kteří mikroplasty našli ve vzorcích ze tří úpraven.

Zákaz šťourátek do ucha? Senátoři podpořili směrnici EU

15.08. 19:09

Praha - Senát dnes podpořil unijní zákaz plastových výrobků na jedno použití, které lze nahradit cenově přijatelnými produkty z jiných materiálů. Na rozdíl od vlády tak souhlasil i se zákazem plastových vatových tyčinek.

reklama
Fotogalerie