Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obyvatelé sídliště Mojžíř si stěžují na hluk a nepořádek. Firmy tam stěhují Romy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ústí nad Labem - Na nechvalně proslulém sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem se situace stále zhoršuje, stěžují si představitelé čtvrti Neštěmice. Více než pětinu zdejších bytů vlastní lidé či firmy, kteří jich mají dva a více.

Problémy na sídlišti v Mojžíři začaly před lety, když byly městské byty privatizovány. Dnes patří z 616 bytů 437 soukromým vlastníkům, 167 jich má družstvo a zbývajících 12 město. Podle posledních údajů mají víc než 22 procent zdejších bytů v rukou vlastníci, kteří jsou majiteli dvou a více jednotek. Výjimkou není ani to, že soukromá osoba nebo firma vlastní přes deset bytů.

"Vlastníky jsou v drtivé většině lidé, kteří tady nežijí. Jsou rozeseti po celé republice. Při pohledu na vývoj se obáváme, že do takových tří let budou tito lidé a firmy vlastnit polovinu bytů," řekla ČTK a Českému rozhlasu starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Radnice je přesvědčena, že soukromí vlastníci skupují byty proto, aby vydělávali na přemrštěných nájmech. Do Mojžíře pak zřejmě stěhují sociálně slabé z celé země. "Jsou to především Romové z jiných lokalit. Z Krupky, z Předlic, z Mostu. Mnoho z nich dělá nepořádek, nehradí poplatky za odpady, jezdí načerno," řekla Tomková.

Na soužití s novými obyvateli si stěžují i lidé, kteří v Mojžíři žijí dlouhá léta. "Neustálý hluk do nočních hodin, nepořádek v domě. Když ty, co to dělají, okřiknete, ještě vám sprostě nadávají. Děti už samotné ven nepouštíme. Rádi bychom odešli, ale za náš byt nedostaneme víc než 200.000 korun a za tu cenu jiné bydlení neseženeme," řekla ČTK majitelka jednoho z bytů ve zdejším paneláku.

Skupování bytů v Mojžíři potvrdil i aktivista Miroslav Brož, který se dlouhodobě věnuje romské problematice v krajském městě. "Pokud někdo koupí v Mojžíři byt za 100.000, pronajme ho Romům, tak má za půl roku za rok náklady zpátky," řekl Brož.

Tím, že město vlastní v Mojžíři jen zlomek bytů, nemá podle Tomkové jakoukoli možnost se přílivu dalších sociálně slabých bránit. Radnice dává statisíce navíc do úklidu, na sídlišti zřídila takzvanou dohledovou službu, do které zapojila místní Romy, posílila i počty lidí zaměstnaných na veřejně prospěšné práce. Podle Tomkové jde ale jen o minimalizování následků.

Témata:  Ústí nad Labem romové sociálně vyloučení

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy