Praha - Podle informací Českého rozhlasu Radiožurnál žádají čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu po státu odškodnění dohromady 40 milionů korun. Tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit.
K žádosti o odškodnění se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. "Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši deset milionů korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu," řekl ČRo mluvčí úřadu Michal Žurovec.
Žádost sice přišla na ministerstvo financí, podle Žurovce by o ní ale měli rozhodovat úředníci ministerstva vnitra.
"Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi," řekl ČRo jeden z unesených, překladatel z arabštiny Adam Homsi.
Unesení, vedle překladatele Homsiho také advokát Jan Švarc a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, v žádosti napsali, že stát při řešení jejich únosu selhal. Argumentují, že kdyby české tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu vůbec dojít.
Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje nějaká forma odvety za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl v Česku Fajádovým advokátem.
Témata: zmizení pěti Čechů v Libanonu, odškodnění, Ministerstvo financí České republiky
Související
30. ledna 2018 12:17
22. listopadu 2017 19:53
22. listopadu 2017 10:17
20. listopadu 2017 9:00
14. února 2017 12:54
31. ledna 2017 9:43