Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hranice odchodu do důchodu v 65? Komisi se nelíbí strop, který navrhla vláda

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Odborná důchodová komise se ohradila proti tomu, že by vládě doporučovala zastropování důchodového věku. Navrhla jí jen pravidelně přehodnocovat dobu odchodu do penze a také zaručit, aby v důchodu člověk trávil čtvrtinu života. Komise to uvedla ve svém vyjádření, které dnes zaslala ČTK. Vláda v pondělí projednávala návrh ministerstva práce na zastropování penzijního věku na 65 letech. Zatím nerozhodla a nechala ještě posoudit možnost stanovení stropu na 67 letech. Nyní hranice není. Věk nástupu do důchodu se každoročně posouvá u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce.

O doporučení důchodové komise se už dřív zmínila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Před jednáním vlády na dotaz na zastropování uvedla: "To je právě návrh, který vyšel z té odborné důchodové komise," řekla. Dodala, že 65 let odpovídá tomu, co komise navrhuje - čtvrtině života v důchodu.

Komise dnes uvedla, že kabinetu doporučila, aby budoucím seniorům zaručil "v průměru relativně konstantní dobu života v důchodu, konkrétně čtvrtinu života". Navrhla i způsob pravidelného přehodnocování věku pro nástup do penze podle vývoje délky života. "Žádnou konkrétní hranici zastropování hranice důchodového věku naopak odborná komise pro důchodovou reformu vládě nedoporučila," uvedla dnes komise.

O stropu neboli pevném věku nástupu do penze se zmínily vládní strany v koaliční smlouvě. Ministerstvo práce předložilo vládě obrysy zákona. V původních podkladech pro kabinet uvedlo, že o tom, že by se měl důchodový věk zastropovat na 65 letech, "bylo rozhodnuto ministryní práce". Podle novější verze podkladů "bylo rozhodnuto v souladu s koaliční smlouvou". "Neexistence této hranice je vnímána jako negativní faktor ze strany veřejnosti," zdůvodnilo návrh na stanovení pevného věku na 65 let ministerstvo práce.

V 65 letech začnou jako první chodit do důchodu muži, bezdětné ženy a matky jednoho dítěte, co se narodili v roce 1965. Bude to v roce 2030. Věk by se podle dnešních pravidel dál postupně zvyšoval. V 66 by do penze začali nastupovat muži, bezdětné ženy i matky až čtyř dětí s rokem narození 1971. V 67 letech, tedy v roce 2044 by do důchodu pak šli lidé, kteří se narodili v roce 1977.

Podle návrhu by měl statistický úřad každých pět let připravovat zprávu o vývoji délky života a pravděpodobnosti úmrtí lidí mezi 25 a 54 lety. Život se prodlužuje každoročně o několik měsíců. Podle návrhu by v důchodu Češky a Češi neměli trávit méně než 24 procent a víc než 26 procent svého života. Nyní v něm jsou v průměru 23 let.

Podle výsledků statistiků by ministerstvo práce muselo předat vládě zprávu o dopadu vývoje na důchodový systém a případně rovnou i návrh na změnu důchodového věku. Kabinet by pak zřejmě nechal připravit důchodovou novelu s novou věkovou hranicí. Zákon by ale musel schválit i Parlament.

Témata:  důchodová reforma důchody Michaela Marksová-Tominová

Související

Aktuálně se děje

9. dubna 2025 17:53

Loupež v Luhačovicích: Dvojice kradla šperky, policie žádá o pomoc

Policisté ze Zlínského kraje pátrají po trojici osob, které se podílely na pondělním vloupání do zlatnictví v Luhačovicích. Výše škody zatím není známá, pachatelům hrozí až pětileté vězení. Policie se obrací na veřejnost se žádostí o pomoc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy