Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Evropě by se měli začít odlišovat uprchlíci a ekonomičtí migranti, navrhuje hejtman Běhounek

Uprchlíci na německém nádraží
Uprchlíci na německém nádraží
Foto: Reprofoto YouTube

Valeč (Třebíčsko) - Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) by se mělo na evropské úrovni začít více diskutovat o důsledném oddělení ekonomických migrantů od uprchlíků, kteří jsou skutečně v ohrožení.

"Jsou informace, že jde o velký byznys převaděčů, kteří do Evropy dopravují množství lidí, kteří nejsou nijak ohroženi. Bylo by dobře, aby EU začala jednat také o míře a financování sociálních podpor. Nevyrovnanosti vedou k tomu, že některé země jsou u migrantů více oblíbené," řekl Běhounek na dnešním jednání ministrů zahraničních věcí ČR a Rakouska a hejtmanů příhraničních regionů obou zemí ve Valči na Třebíčsku.

ČR podle Běhounka prostřednictvím ministra zahraničních věcí deklarovala, že povinné kvóty přijímání uprchlíků jsou nadále nepřijatelné. "Je cenné, že vzájemně mluvíme i o otázkách, které nejsou předmětem shody," řekl Běhounek.

Při bilaterálním jednání s šéfem rakouské diplomacie Sebastianem Kurzem ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kladně zhodnotil prohlubující se vztahy mezi oběma zeměmi, jejichž důkazem je vysoký počet vzájemných návštěv a společných projektů.

Jednání ve Valči bylo po Mikulovu a Linzi třetí za účasti ministrů zahraničních věcí a hejtmanů. Další by se mělo uskutečnit na podzim v Rakousku na téma politický radikalismus.

Témata:  Jiří Běhounek uprchlíci Rakousko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná třetí výročí války. Na akci vystoupil i prezident Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v sobotu zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.