Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Schwarzenberg: Postoj visegrádské čtyřky k migraci lze pochopit

Karel Schwarzenberg /TOP 09/
Karel Schwarzenberg /TOP 09/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vídeň - Někdejší český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg rozumí rozhořčení Rakouska nad přístupem zemí visegrádské skupiny (V4), tedy i České republiky, k uprchlické krizi.

Zároveň ale dodává, že počínání Česka, Polska, Slovenska a Maďarska je pochopitelné. V rozhovoru pro pondělní vydání rakouského magazínu Profil, jehož část byla dnes zveřejněna, Schwarzenberg prohlásil, že bylo chybou stanovit povinné kvóty na přerozdělení běženců.

"Že tito sousedé nejsou nadšeni takové lidi ve velkých počtech a podle určených kvót přijímat, je pochopitelné. Že byly kvóty stanoveny shora, bylo vážnou politickou chybou. A co (rakouský) kancléř (Werner) Faymann jako první udělal? Pohrozil sousedům snížením dotací EU," řekl Schwarzenberg.

Faymannovu reakci proto Schwarzenberg považuje za zvláštní a v rozporu se sousedským duchem. Domnívá se také, že rakouský kancléř by měl brát na zřetel to, že ještě v roce 1938 bylo někdejší Československo hospodářsky silnější než Rakousko. "Pak ale přišel jistý Rakušan (Adolf Hitler) a uvrhl svět do druhé světové války. Výsledkem bylo, že Češi, Slováci, Poláci, Maďaři a další národy se na 50 let ocitli pod sovětskou nadvládou," vysvětlil.

Témata:  Karel Schwarzenberg Visegradská čtyřka uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.