Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Havel učinil český národ hrdým, tvrdila Albrightová. Jako prezident byl adorován i kritizován

Václav Havel jde z nemocnice
Václav Havel jde z nemocnice
Foto: Mediafax

Praha - Václav Havel, známý myslitel a bojovník za lidská práva, vždy vyvolával silné emoce. Objektivně se na jeho osobu dokáže v Česku podíva jen málokdo. Zatímco jiní ho nekriticky adorují, druzí na něm nenechají nit suchout.

"Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo 'Havel' a 'Čech' jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce," prohlásila o něm bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka Madeleine Albrightová.

V úřadu prezidenta Havel zboural mnohá dosavadní tabu. Pražský hrad po nástupu do funkce změnil k nepoznání, otevřel ho veřejnosti i světu a vrátil mu ztracenou důležitost. Zatímco v zahraničí byl ikonou boje za svobodu a demokracii, v Česku jeho popularita v době jeho prezidentování spíše klesala.

Z pozice hlavy státu Havel několikrát výrazným způsobem vstoupil do politického dění v ČR. Rozhodl například spor vládní koalice o konání prvních voleb do Senátu (volby vyhlásil v souladu s přáním KDU-ČSL v jiný termín než volby do Sněmovny) a také se výrazně zasadil o vznik staronové vládní koalice v čele s ODS v patové situaci po volbách v červnu 1996.

Výrazně zasáhl i do politické krize v závěru roku 1997, když pověřil tehdejšího předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe jednáním o nové vládě, která měla republiku dovést k předčasným volbám. Výsledkem konzultací byla vláda vedená guvernérem České národní banky Josefem Tošovským. V prosinci 1997 v projevu před oběma komorami parlamentu v pražském Rudolfinu Havel tvrdě kritizoval technokratické pojetí transformace bez prosazování mravních a právních zásad. Přestože projev nebyl formulován adresně, většina veřejnosti jej vnímala jako zúčtování s Klausem.

Jedním z neměnných pravidel prezidenta Havla bylo to, že odmítal jednat s politiky KSČM. Setkával se s nimi jen v rámci hromadných schůzek se zástupci parlamentu. Naopak pravidelně komunikoval se zástupci různých občanských iniciativ a prosazoval jejich zapojení do veřejného života.

Během více než 12 let ve funkci čs. a českého prezidenta, navštívil při 181 pracovních či státních návštěvách celkem 59 zemí. Nejčastějším cílem jeho cest bylo Německo, následovaly USA a Francie. Na zahraničních cestách strávil jako hlava státu 391 dnů. Asi neslavnější prezidentovou cestou je jeho první návštěva Spojených států v únoru roku 1990, která se uskutečnila necelé dva měsíce po Havlově zvolení. Jeho projev v Kongresu 21. února si tehdy vysloužil aplaus na otevřené scéně.

Témata:  Václav Havel historie

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy