Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proruská propaganda? Ohrožuje nás něco jiného, varuje ekonom a útočí proti Západu

Jiří Weigl s Václavem Klausem
Jiří Weigl s Václavem Klausem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – V posledních dnech se stále častěji skloňuje slovo propaganda. Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství kritizoval plán ministerstva vnitra na zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které se má propagandou zabývat. Podle něj půjde o cenzuru. Ostře se proti „boji s propagandou“ vyslovil také ekonom a někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause Jiří Weigl.

„V poslední době se na Západě šíří nová hysterie. Za brexit, Trumpa, posilování Le Penové, AfD, Wilderse, Svobodných a všechno možné další prý může neskutečně rafinovaná ruská propaganda. A proto je nutné učinit z boje proti ní hlavní prioritu, zapomenout na základní lidská práva, jako je svoboda slova, a cenzurovat, označovat, nálepkovat, vytvářet seznamy zrádců a nespolehlivých atd.,“ píše v komentáři na stránkách Institutu Václava Klause ekonom.

Podle něj nejde o nic nového. „My, kteří jsme žili velkou část svého života v minulém režimu, nemůžeme být překvapeni. Nám už od školních let vtloukali, že za všemi problémy reálného socialismu stojí nepřátelská imperialistická propaganda a její špionážní centrály, štvavé vysílačky za hranicemi a zrádci, kteří za mrzký peníz…,“ spustil Weigl.

Právě proto se podle něj cenzurovalo, stavěly se rušičky, drátovaly hranice, vydávaly výjezdní doložky – to vše proto, „aby se ta štvavá nepřátelská propaganda nemohla šířit a pokrokový svět se mohl zdárně rozvíjet“. „Přesto se to nepodařilo. Lidé u nás měli vlastní hlavu, viděli, co je kolem špatně a dokázali si porovnat, kdo mluví pravdu. Viděli, že pravdu mají ty „štvavé“ vysílačky, a proto režim, který potlačoval svobodu slova, přesto padl,“ vzpomíná Klausův spolupracovník.

 

„Dnes ti, kteří nám vládnou, hledají bohužel inspiraci v této neblahé minulosti. Nechtějí slyšet, že úspěchy cizí propagandy jsou spojitými nádobami neúspěchů jejich politiky. Odmítají je hledat a napravovat, myslí si, že stačí utěsnit dveře a okna a zalepit lidem ústa. Opovrhují inteligencí občanů a podceňují jejich autentickou nespokojenost. Většinu spokojených občanů nemůže proti úspěšné vládě obrátit žádná, ani ta nejrafinovanější propaganda. Proto za studené války si Západ mohl užívat svobody, zatímco Východu nepomohly ani ostnaté dráty,“ vysvětluje.

Za dnešní nespokojenost lidí na Západě podle něj mohou „Obama, Merkelová, Hollande, Cameron a Juncker a jejich politika, nikoliv démon Putin a jeho propaganda“. „Naše problémy může proto vyřešit pouze změna špatné politiky, nikoliv cenzura. Nedovolme jí,“ dodává Weigl.

Témata:  Jiří Weigl

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.