Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj proti dezinformaci? Česko zavádí cenzuru, varuje bývalý diplomat

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo vnitra zahájilo 1. ledna provoz centra, které by se mělo věnovat dezinformacím a globální informační válce. Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta ale tvrdí, že způsob, jakým se resort vydal, se více blíží cenzuře.

"Dezinformace je zapotřebí odhalovat, ale zvolený způsob se velmi blíží cenzuře. Vůbec se nedivím, že se proti tomu pan prezident velmi rázně vyslovil," uvedl Bašta v pořadu Pro a proti.

Podle něj začal boj proti dezinformacím tím, že nevládní organizace Evropské hodnoty sepsala seznam webů, které považuje za prokremelské. "Oni nebojují s dezinformacemi, ale se šířením informací. Škodí tím, že vytvářejí udavačské seznamy, a poškozují tak občany, protože místo nich rozhodují o tom, co smějí, a co nesmějí znát," dodal Bašta.

"Vždycky se řeklo, že na nějakém webu se objevila dezinformace, a proto patří mezi weby prokremelské. Navíc se nám ještě vsugeruje, že jsme ve válce. Já bych rád věděl rozdíl mezi tím, co je svobodné šíření informací a co je informační válka. V okamžiku, kdy začnete nálepkovat, tak ze svobodného šířen informací uděláte informační válku," řekl Českému rozhlasu.

Novinář Ondřej Soukup tvrdí, že monitorovat tyto zprávy a weby je zapotřebí. "Mně jen na celé debatě vadí, že se názor jednoho think-tanku vydává div ne za státní politiku," podotkl.

"Jsme skutečně v situaci, kterou jsme v posledních sto letech nezažili, kdy se nepravdivé informace šíří takovým způsobem, že pak ovlivňují i reálné výsledky voleb. To existovalo v tzv. černém PR vždy, ale dnes díky sociálním sítím mají tyto informace mnohem větší dosah," dodal.

Témata:  internet Ministerstvo vnitra České republiky cenzura

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.