Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ptačí chřipka v Česku: Veterináři vymezili ochranné a dozorové pásmo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Moravský Krumlov – Dnes odpoledne byla přesně vymezena ochranná a dozorová pásma kvůli dvěma chovům drůbeže v Ivančicích a Moravském Krumlově, v nichž se potvrdila nákaza ptačí chřipkou.  Krajská veterinární správa (KVS) chce co nejdříve pásma rozšířit vzhledem ke třetímu nálezu v místní ivančické části Letkovice.

Nařízení přesně vyjmenovává obce, které jsou v ochranném pásmu v okruhu tří kilometrů a které jsou v dozorovém pásmu v okruhu deseti kilometrů. „Nařízení je živý organismus, který se bude upravovat podle dalších případných nálezů ptačí chřipky v chovech," uvedl ředitel KVS Jaroslav Salava. 

V ochranném pásmu jsou se svými místními částmi Ivančice a Moravský Krumlov, dále Oslavany, Moravské Bránice, Řeznovice, Vedrovice, Olbramovice a Rybníky.

Nařízení stanovuje povinnosti pro obce a pro chovatele. V ochranném pásmu musejí obce zajistit do 10. ledna soupis všech hospodářství, kde se chová drůbež či jsou drženi ptáci v zajetí. Obce také musí zajistit kontejnery či jiné uzavíratelné nepropustné nádoby k uložení uhynulých ptáků.

Chovatelé mají povinnost uzavřít drůbež tak, aby nemohl nastat kontakt s volně žijícími ptáky, dezinfikovat vchody a východy prostor pro ptáky a zamezit kontaminaci krmiva a vody trusem volně žijících ptáků. Mají také povinnost hlásit uhynulá zvířata, udělat by tak měli na telefonu 720 995 213.

Vedle toho musí chovatelé také zajistit dezinfekci vozidel, kterými drůbež převážejí, stejně tak aut, kterými jezdí chovatelé sami. V ochranném pásmu se nesmí pořádat výstavy či přehlídky ani zvířata převážet. Až na výjimky se nesmí vozit ani vyrobené drůbeží maso.

V dozorovém pásmu jsou opatření mírnější, avšak ve velké části shodná s pásmem ochranným. Pokud by někdo nařízení porušil, vystavuje se jako fyzické osoba pokutě až 50.000 korun, právnická osoba až dva miliony korun.

Ve dvou chovech již byla v předchozích dnech utracena zvířata, chov v Letkovicích čeká stejný osud. Podle veterinářů se odhaduje v okolí moravskokrumlovského ohniska likvidace 800 ptáků, v okolí ivančického 300.

Ptačí chřipka se vrátila do Česka po deseti letech, mnoho případů mají i další evropské státy. Nemocnost a úmrtnost se u ptáků může pohybovat až ke 100 procentům. Inkubační doba bývá tři až sedm dní.

Témata:  ptačí chřipka státní veterinární správa lékaři

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.