Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci chtějí umožnit státu nakupovat půdu pro pozemkové úpravy

Poslanci
Poslanci "jednají"
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Poslanci dnes poslali do závěrečného schvalování novelu, která má výrazně omezit vydávání státní zemědělské půdy. Podle opozice je však novela na hraně ústavnosti.

Norma má Státnímu pozemkovému úřadu (SPÚ) umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad. Státu nyní schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází.

I proto se stát pokouší další prodeje státní půdy zastavit. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

Kvůli tomu navrhl zamítnutí novely bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Argumentoval tím, že by na tom vyplacení restituenti byli hůře než ti, kterým byly vydány náhradní pozemky. „Je to na hraně ústavnosti, možná za hranou", uvedl Bendl.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) namítl, že v současnosti se asi 10.000 restitučních nároků týká malých pozemků v hodnotě do 1000 korun a nelze jim vyhovět vydáním jiné půdy.

SPÚ by měl podle návrhu do budoucna mimo jiné více využívat předkupní právo státu k privatizovaným pozemkům. Komplikuje to současná právní úprava.

Témata:  Státní pozemkový úřad Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.