Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD nebude spolupracovat se stranami, které nechtějí být v NATO

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brno - Sociální demokracie odmítá na vládní úrovni spolupracovat se stranami, které zavrhují členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Dnes se na tom shodlo podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nové vedení strany.

V rozhovoru pro ČTK předseda vlády řekl, že na dnes uzavřeném dvoudenním sjezdu nezazněl návrh, aby sociální demokraté řešili takzvané bohumínské usnesení, které straně zapovídá vládní spolupráci s extrémními stranami včetně komunistické. KSČM na negativním postoji k NATO trvá.

Jakékoli koalice bude podle Sobotky ČSSD stavět na programovém a hodnotovém základě. Proto se podle něj strana k dvacet let starému usnesení vracet ani nemusí.

"Jednou z klíčových věcí pro stabilitu a bezpečnost ČR je naše členství v NATO. Pokud některé strany odmítají členství v NATO nebo unii, tak s nimi těžko může ČSSD těžko spolupracovat na vládní úrovni. To je linie, která tady platí," konstatoval.

Stejně jako o tomto neuralgickém bodu vládní strany se v Brně nehovořilo o váhavém přístupu ČSSD k podpoře prezidenta Miloše Zemana před jeho druhou kandidaturou na Hrad. Sobotka poznamenal, že se k tomu vyjádřili pouze dva řečníci.

"Postup bude takový, že chci navrhnout vedení strany, abychom zjistili názor členské základny. Povedeme debatu, jestli uspořádáme stranické referendum, tak aby se naši členové k té otázce vyslovili. A my bychom pak měli respektovat jejich názor," uvedl.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) vláda NATO (Severoatlantická aliance) EU

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy