Praha - Evropský parlament (EP) omezil používání amalgámu. V reakci na to musí odborníci z České stomatologické komory (ČSK) připravit doporučení, jaký materiál na zubní výplně by měl být v budoucnu používán.
Nové předpisy, které EP schválil, mají především omezit používání rtuti, která má vliv za životní prostředí a lidské zdraví a kterou amalgám obsahuje. Zubaři se však shodují v tom, že lepší materiál než amalgám nyní neexistuje. Takzvané bílé výplně mají podle nich nižší životnost a nepoužívají se tak dlouhou dobu, aby byl dostatečně prozkoumán jejich vliv na zdraví.
Roman Šmucler, který se v září ujme funkce prezidenta ČSK, informoval, že ČSK čeká na autorizovaný překlad rozhodnutí Evropského parlamentu do češtiny, usnesení se podle něj do poslední chvíle měnilo. Podle dostupných informací by mělo být od 1. července 2018 zakázáno používání takzvaného míchaného amalgámu, který přímo v ordinaci mimo jiné z rtuti připravují zdravotníci, a to v případě dětí do 16 let, těhotných a kojících žen. U těchto pacientů budou zubaři od poloviny příštího roku smět používat pouze takzvaný kapslový amalgám, tedy amalgám předem připravený. Ten ale české pojišťovny nehradí.
Jedna varianta pro pacienty bude vždy zdarma, uklidňuje ministerstvo zdravotnictví. „Vždy bude jedna varianta ošetření zubního kazu plně hrazená pojišťovnou tak, aby byla dostupná pro všechny pacienty," informoval náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Detaily ale neprozradil.
„Máme odbornou skupinu, která se snaží určit, jaký materiál by měl být použit tak, aby byl pro stát schůdný finančně a byl široce použitelný," řekl Šmucler. Doporučení by podle něj mohlo být hotové v řádech týdnů nebo jednotek měsíců. Podle Šmuclera je ale amalgám ve stomatologii nenahraditelný, používané bílé výplně mají asi poloviční životnost a nejsou vhodné pro všechny pacienty.
„Fotokompozitní neboli bílé výplně se zatím nepoužívají tak dlouho, aby bylo jasné, jaké budou mít účinky na zdraví pacientů. Je známo, že některé způsobují alergické reakce," konstatoval končící prezident ČSK Pavel Chrz. Podle něj některé bílé výplně obsahují zdraví škodlivé nanočástice. Rozhodnutí EP o omezení amalgámu označil za „ne úplně moudré".
Související
20. dubna 2023 10:10
5. dubna 2022 18:37
17. března 2022 14:38
10. prosince 2021 15:37
29. listopadu 2021 19:25
25. listopadu 2020 22:00