Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobce chce pro Hryščenka 16 let vězení a detenci. Únosce dětí soud žádá o doživotí

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ústí nad Labem - Státní zástupce navrhuje pro Zdeňka Hryščenka obžalovaného z loňského únosu dětí z Litoměřicka 16 let vězení a zabezpečovací detenci. Žalobce Vladimír Jan to řekl v závěrečné řeči. Hryščenko se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastní, soud opakovaně požádal o doživotní trest. Soud rozhodne ještě dnes.

Hryščenko podle obžaloby unesl loni 28. srpna se zbraní v ruce tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku. Následně je deset dnů držel ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Podle Jana trpí oběti únosu psychickými následky.

"Oba dva poškození utrpěli zvlášť závažnou posttraumatickou stresovou poruchu," řekl Jan. Kromě únosu dětí si Hryščenko podle žalobce loni natáčel malou dívku v Ústí nad Labem.

Podle právní kvalifikace mu hrozilo až 12 let vězení, podle Jana je ale na místě mimořádné zvýšení trestu nad rámec zákonné sazby. Návrh na uložení zabezpečovací detence zdůvodnil žalobce závěry znalců. Podle nich Hryščenko pravděpodobně trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný.

Hryščenko byl už dřív pětkrát soudně trestán. Mimo jiné za pohlavní zneužívání, ohrožování mravní výchovy a pokus braní rukojmích.

Témata:  Ústí nad Labem pedofilové Zdeněk Hryščenko soudy

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.