Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové zatížení mezd v Česku? Mezi zeměmi OECD si nevedeme právě nejlépe

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Berlín/Praha - Daňové zatížení mezd v Česku loni dosáhlo 43 procent, mírně se tak zvýšilo z 42,8 procenta v předchozím roce. V rámci 35 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Navzdory tomu jsou ale průměrné náklady na práci v ČR o více než polovinu nižší než v celé Evropské unii.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů, tedy mzdy a pojistného hrazeného zaměstnavatelem, tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD loni kleslo na 36 procent. Na Slovensku činilo daňové zatížení 41,5 procenta, což byla v rámci OECD třináctá nejvyšší úroveň. Nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD loni měli Belgičané, kteří ze své mzdy odvedli státu 54 procent. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

Podle zprávy Eurostatu z minulého týdne průměrné náklady na práci v Česku loni činily 10,2 eura (272 Kč) na hodinu, zatímco v celé EU činil průměr 25,4 eura na hodinu.

Nejvyšší náklady na práci v EU loni byly v Dánsku (42 eur). České republice patřila 21. příčka. O jednu příčku výše bylo Slovensko, kde hodina práce přišla zaměstnavatele na 10,4 eura. Nejlevnější práce byla v rámci EU v Bulharsku (4,4 eura).

Témata:  daně platy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 12:04

MS v hokeji 2025 sahá k velké změně. Čechů se dotkne už dnes

Dnes končí úvodní týden mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku, na kterém národní tým obhajuje zlato z domácího šampionátu. Reprezentaci čeká večer další zápas ve skupině, kdy už bude platit nejnovější změna, ke které přistoupili organizátoři. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Změna zákoníku práce: Největší reforma za poslední roky je tady, od června bude řada věcí jinak

Český pracovní trh čeká od 1. června 2025 největší reforma za poslední roky. Takzvaná flexinovela zákoníku práce zavádí celou řadu novinek, které mají zpřehlednit a zjednodušit pracovněprávní vztahy. Změny se dotknou zaměstnanců i zaměstnavatelů, a to v oblasti výpovědních lhůt, zkušebních dob, pracovního volna nebo možností zaměstnávání mladistvých. Přestože cílem reformy je větší flexibilita, někteří odborníci upozorňují i na možné negativní dopady.