Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pálení čarodějnic se blíží, hasiči varují před požáry

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Pálení čarodějnic se blíží, hasiče tak patrně čeká náročná noc z neděle na pondělí. Vyzývají veřejnost k opatrnosti a dodržování zásad požární bezpečnosti. Riskantní je i přeskakování vater.

Organizátoři pálení čarodějnic mají podle zákona o požární ochraně povinnost nahlásit pálení ohňů na volném prostranství dopředu. "Nejjednodušším způsobem nahlášení pálení je prostřednictvím internetového formuláře na webových stránkách hasičského záchranného sboru kraje," doporučila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Během loňských oslav zasahovali hasiči 30. dubna u 120 požárů, což je více něž dvojnásobek dlouhodobého denního průměru. Nejčastěji hořely travní a lesní porosty, kontejnery a koše na odpadky. V mnoha případech zavinila požár zábavní pyrotechnika, která je během oslav odpalována. Velkou roli v nárůstu požárů hraje i počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a teplo, k požáru dojde mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou.

V případě, že chytne část oděvu a po ruce není dostatek vody, je vhodné použít pravidlo "Zastav se, lehni si a kutálej se!". Člověk se vzníceným oděvem by nikdy neměl utíkat, protože během či chůzí se oheň ještě více rozšíří.

Základní pravidla

Ohniště by mělo být zbaveno všech hořlavých materiálů (včetně kořenů a kořínků) a bezpečně odděleno od okolí (např. kameny, pískem). V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit od okolí pruhem širokým až jeden metr.

Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byly polena poskládány do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání případnému zhroucení hranice do okolí – jinak může dojít k popálení přítomných či ke vzniku požáru.

Při rozdělávání nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Navíc podle zákona o ochraně ovzduší v otevřených ohništích nelze pod hrozbou vysokých pokut spalovat žádné chemické látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití tzv. PePo- což je pevný podpalovač, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.

Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho,aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.

Nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Hasiči musejí každý rok dohašovat ohniště, které byly po veselici ponechány svému osudu.

Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

Témata:  pálení čarodějnic požáry hasiči

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:11

Proč zemřel Jiří Vondra (†40)? Nejnovější zjištění i reakce na divoké spekulace

Česko i během tohoto týdne zasáhly smutné zprávy. Jedna taková se týkala Jiřího Vondry, oblíbeného moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Vondra ve věku pouhých 40 let náhle zemřel. Všechny proto zajímá, proč v uplynulých dnech naposledy vydechl. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.