Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sezóna klíšťat se blíží. Jak se bránit?

Sezóna klíšťat se blíží. Jak se bránit?
Sezóna klíšťat se blíží. Jak se bránit?
Foto: Pixabay

Praha - Již brzy vypukne tzv. klíšťová "sezona". Tento malý, avšak velmi nebezpečný hmyz, má největší aktivitu v období od května do července. Ochrana před nimi by se neměla podceňovat, riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou je totiž vysoké.

Co je vlastně klíšťová encefalitida?

Jedná se onemocnění, které způsobují viry rodu flavivirů. Nemoc zasahuje nervovou soustavu včetně mozkové tkáně. Jak je známo, člověk se tímto typem viru nakazí od infikovaného klíštěte, případně jejich infikované nymfy.

Pokud dojde k přisátí parazita či nymfy, po dvou hodinách začne docházet k prostupu virů ze slin klíštěte do lidského organismu. Zde se viry začnou množit a napadají tkáně nervové soustavy. Toto onemocnění má pomalý, ale zákeřný nástup. Podobá se vlastně běžné infekci. Po první fází přichází logicky ta druhá, horší. Je zasažen nervový systém postiženého.

Co je lymská borrelióza?

Toto onemocnění často provází červená skvrna na kůži s bledším středem v místě přisátí klíštěte. Tato skvrna je velká několik centimetrů a objevuje se zhruba několik dnů až jeden měsíc po vstupu infekce do organismu. Skvrna následně spontánně vymizí. Ovšem pozor, skvrna se nemusí objevit vždy. Co ale nastoupí zcela určitě, je obrovská, až zarážející únava.

Více slunce, více přírody

Doufejme, že nás konečně svou přítomností, potěší slunce a vyšší teploty. A pokud ano, teplé dny lákají do přírody. Buďte ale opravdu opatrní, protože klíšťata budou ve střehu.

Prevence klíšťové encefalitidy i lymeské borreliózy je vzhledem k rozsahu území, kde se vyskytují infikovaná klíšťata, stále složitější. Obecně ale platí, že pokud jde člověk na procházku do parku či do lesa, měl by se vyvarovat chůze ve vysoké trávě. Vhodné je chodit po zpevněných cestách. Dobré je také používání repelentů.

Pokud máte v domácnosti psa nebo kočku, myslete na to, že právě oni mohou klíště zvenku přinést na své srsti. 

Zkuste test na borreliózu

Pokud jste na své pokožce nalezli přisáté klíště, v prvé řadě ho opatrně vyndejte. A po tomto kroku máte hned dvě možnosti: likvidaci,nebo otestování.

Jednou z možností je testovací sada bakterií Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie jsou příčinou lymeské borreliózy, která postihuje jak lidi, tak zvířata. Tento test je dostupný v každé lékárně.

Klíště se vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí. Směs se pipetou přenese na tester (podobný těhotenskému testu). Během 10 minut získáte výsledek, zda by se mohlo jednat o infikované klíště. Klíště také můžete poslat na otestování do některé z laboratoří, jež vyšetření provádějí. Test si hradíte sami. 

V případě klíšťové encefalitidy je účinnou prevencí i vakcinace. Ta by měla být ideálně aplikována s dostatečným předstihem před jarní sezonou.

Témata:  klíšťata EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.