Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Psychiatrická péče v Evropě je zanedbaná, tvrdí odborníci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Psychiatrická péče ve střední a východní Evropě je zanedbaná, hospitalizace se užívá nad míru a není dostatek možností alternativní péče. Uvedli to vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve své studii.

Studie mezinárodního výzkumného týmu vedeného Petrem Winklerem a Dzmitryem Krupchankou z NUDZ vyšla v pondělí v prestižním vědeckém časopise The Lancet Psychiatry.

Systémy psychiatrické péče jsou dlouhodobě podfinancované, hospodaření s penězi je neefektivní, objevuje se porušování lidských práv a diskriminace. "Zátěž způsobovaná duševními onemocněními a užíváním omamných látek je v regionu jedna z nejvyšších na světě, míra sebevražednosti je ve většině zemí vysoká a míra užívání alkoholu excesivní. Přesto přese všechno, pozornost věnovaná duševnímu zdraví a péči o něj je v regionu minimální. Jde o jakési slepé místo na mapě světového duševního zdraví," uvedl Krupchanka.

Podle Winklera duševní zdraví není věc absence duševního onemocnění, ale také schopnost vyrovnat se se stresem, prožívat pocity štěstí, radosti a naplnění a také rozvíjet spokojené vztahy s ostatními lidmi.

Jako pozitivní vidí vědci třeba vznik různých dobrovolnických, pacientských a rodičovských organizací, komunitních služeb a mnoho menších úspěšných projektů a iniciativ, ale nedaří se dostatečně integrace těchto organizací do systému.

Letošní Světový den zdraví byl podle Winklera věnován depresi, OSN zahrnula duševní zdraví do udržitelných rozvojových cílů a také Světová banka vyhlásila duševní zdraví jako globální rozvojovou prioritu, v České republice a jiných státech regionu začínají reformy psychiatrické péče.

Témata:  psychiatrie zdravotnictví Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.