Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studenti stále častěji podvádí, seminárky a diplomky si kupují. Univerzity jsou bezradné

Vysokoškolští studenti
Vysokoškolští studenti
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ačkoli mají v současné době vysokoškoláci studium díky internetu usnadněné v porovnání s minulými generacemi, mnozí jsou líní už i napsat seminární, bakalářskou či diplomovou práci. Za peníze si je nechávají vypracovat od někoho jiného. Univerzity si s tímto problémem nevědí rady.

Podle výzkumu studentky Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Brno Veroniky Králíkové, která na toto téma zpracovala diplomovou práci, si nechalo někdy práci napsat osm procent studentů, řekla na tiskové konferenci. Odhaduje, že se na českém trhu ročně protočí 200 milionů korun, které inkasují zpracovatelé prací.

V podstatě jde o genezi problému plagiátorství, který se intenzivně řeší na univerzitě od roku 2010 a ve světě existuje řada i komerčních programů, které dokážou velmi dobře rozpoznat i částečný plagiát.

Zatímco školy už obvykle mají nastavené procesy, jak postupovat se studenty-podvodníky v případě plagiátu, s těmi, kteří si nechají zpracovat diplomovou práci na zakázku, si zatím rady příliš nevědí. Je totiž jen velice obtížně zjistitelné, že student nenapsal práci sám.

"Hodně záleží na přístupu vyučujícího, který funguje jako konzultant. Buď studenta znám a vím, na jaké je úrovni, takže pokud odevzdá například výrazně lepší diplomovou práci, než odpovídá jeho schopnostem, je to podezřelé. Zároveň by měl mít učitel dostatek času na konzultace a na rozhovory se studentem, díky nimž zjistí, jak se v problematice orientuje. Také se na naší fakultě snažíme vypisovat dostatečně zajímavá témata, která budou studenty bavit," řekl proděkan pro zahraniční vztahy Tomáš Foltýnek.

Na českém trhu existuje řada společností, které na své webové stránce nabízí zpracování podkladů pro závěrečné práce. "Zpracování celé práce je nelegální, proto nabízejí jen podklady. Jedná se však o hotové práce. Zadala jsem si i zpracování dvanáctistránkové eseje, jaká bude kvalita a cena," řekla Králíková. Nabízená cena se pohybovala mezi 2400 a 5600 korunami.

Řešení je více. Na jedné straně je to navázání hlubšího kontaktu učitele se studentem a zkoušení se zpětnou vazbou. Zároveň by měly spolupracovat vysoké školy po celém světě a udělat ze spíše etického problému protizákonné jednání.

Témata:  vysoké školy studenti školství

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy