Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zahraničních misí české armády? Stát za ně ročně zaplatí miliardu, nejdražší je Afghánistán

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Army.cz

Praha - Výdaje na zahraniční mise české armády byly loni původně plánovány na přibližně 1,41 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,57 miliardy, reálně stály zhruba 1,51 miliardy korun.

Výdaje byly asi o 390 milionů korun vyšší než v předchozím roce. Vyplývá to z vládní informace pro Sněmovnu. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Tato mise loni stála 693,55 milionu korun proti 805,03 milionu korun předloni. Dalších 32,87 milionu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 770.000 korun.

Druhé nejnákladnější byly mise v africkém Mali, loni stály asi 136,62 milionu. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 52,92 milionu korun a v Iráku na 33,97 milionu. Ochrana vzdušného prostoru Islandu stála 21,68 milionu korun.

V porovnání s rokem 2015 výrazně vzrostly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise. Vyžádaly si asi 497,9 milionu korun, přičemž původní rozpočet činil zhruba 117,1 milionu. Předloni představovaly tyto náklady přibližně 114 milionů korun.

Témata:  Armáda České Republiky rozpočet Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.