Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co slibují politici voličům? Konec EET a superhrubé mzdy

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Všechny hlavní parlamentní strany slibují ve svých předvolebních programech změny v daních, zpravidla zjednodušení celého systému. Strany se většinou shodují na zrušení superhrubé mzdy.

ODS, TOP 09 nebo Piráti slibují nižší zdanění práce, většinou snížení odvodů na sociální pojištění. ČSSD nebo KSČM navrhují progresivní zdanění, lidovci další zvýšení daňových slev na děti. Hnutí ANO přišlo se zaměstnaneckým výdajovým paušálem 500 korun měsíčně.

ODS a TOP 09 rovněž potenciálním voličům nabízejí zrušení elektronické evidence tržeb, kterou považují za zbytečnou administrativní zátěž pro podnikatele. Změny v EET navrhuje i hnutí ANO, které právě toto opatření v současné vládě prosadilo. Povinnost by se podle ANO neměla vztahovat na fyzické osoby s paušální daní a s příjmy do 500.0000 korun, na bufety ve školách nebo dětských kroužcích, na e-shopy nebo na prodej vánočních kaprů.

Naopak proti zrušení EET není například KSČM, která ovšem požaduje vyhodnocení fungování systému. KDU-ČSL chce z EET vyjmout drobné podnikatele. Podle Pirátů by se výhledově EET mělo nahradit lepším systémem.

V případě změn daňového systému vládní ČSSD sází na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Strana chce zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob, tím plánuje snížit daně a zvýšit příjmy 98 procentům zaměstnanců. Strana zároveň navrhuje progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky nad 100 milionů korun, na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni osmi procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent. Také ovšem slibuje snížení daní pro malé a střední podniky.

Hnutí ANO chce vedle zavedení nového výdajového paušálu zrušit superhrubou mzdu a pro lidi s příjmem do 113.000 korun měsíčně a zavést daňovou sazbu 19 procent. Navrhuje také snížení daně z přidané hodnoty na základní potraviny na deset procent. Daňové sazby pro právnické osoby chce hnutí ponechat v současné výši, odmítá zavádění sektorové daně pro banky.

KDU-ČSL chce zvýšit slevy na dani z příjmu daňového poplatníka a zvýšit slevy za dani z příjmu rodičům za jejich děti. Rovněž plánuje podporovat snížení ceny práce nebo zkrácené pracovní úvazky.

Opoziční ODS plánuje po zrušení superhrubé mzdy stanovit daň na 15 procentech z hrubé mzdy a chce pouze dvě sazby DPH - základní 19 procent a sníženou 10 procent. Strana rovněž navrhuje snížením odvodů placených zaměstnavatelem o dva procentní body.

TOP 09 chce rovněž jen dvě sazby DPH, a to 20 a 10 procent. Odvody na sociální pojištění chce snížit o osm procentních bodů a odstranit z daňového systému výjimky.

Naopak proti snižování odvodů je KSČM, podle které by tento krok ohrozil stabilitu sociálního a zdravotního pojištění. Zároveň strana navrhuje progresivní zdanění fyzických osob. U DPH navrhuje návrat ke dvěma sazbám, a to k dnešní základní sazbě 21 procent a jedné snížené pět procent. Dnes jsou v ČR tři sazby DPH - 21 procent, 15 a 10 procent.

Témata:  daně elektronická evidence tržeb politici

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.