Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražská centra pro bezdomovce jsou plná, městské části je na svém území nechtějí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha – Praha se potýká s velkým problémem. Má nedostatek denních center pro lidi bez přístřeší. Nové má vzniknout na lodi, protože žádná městská část nechce podobné zařízení na svém území. 

V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. CSSP podle něj výhledově plánuje otevřít denní centrum ve svém zařízení v Michli, ideální by však bylo mít jedno v každé větší městské části. Centra poskytují bezdomovcům stravu, oblečení a poradenské služby.

V Praze jich je v současnosti šest a provozují je neziskové organizace. Největší u křižovatky U Bulhara zřizuje Naděje. Místo je přetížené a stovky bezdomovců k centru denně musí dojíždět, leckdy přes celou Prahu. "Snažíme se alespoň částečně ulehčit lokalitě U Bulhara otevíráním nových výdejen stravy. Jednu jsme otevřeli na lodi Hermes a připravujeme ve spolupráci s neziskovými organizacemi další asi čtyři," uvedl Ján s tím, že plánují i mobilní výdejnu.

Řešením by podle ředitele bylo výrazné rozšíření sítě denních center. Uvádí, že kdyby na každé městské části bylo menší denní centrum, tak by tam lidi bez přístřeší došli, vykoupali se, najedli a vlastně by pak nikdo na ulici ani nepoznal, že tohle je bezdomovec. Městské části však podobná zařízení na svém území odmítají.

„Proto se nové denní centrum bude vytvářet na lodi, zkrátka proto, že nikde jinde ho nechtějí," dodal Ján. Nové centrum má vzniknout vedle stávající noclehárny Hermes pod Štefánikovým mostem. Další centrum chce organizace výhledově otevřít u své noclehárny v Michli, nejprve se však v objektu musí vyřešit majetkové otázky a také kanalizace a voda.

Bezdomovcům CSSP také nabízí program s názvem Z ulice do bytu, který má za cíl je v několika krocích navrátit do běžného života. „První stupeň jsou terénní programy, kde se snažíme lidi vyhledat v terénu a poskytnout jim přímo na místě poradenství, jídlo, ošacení či zdravotní péči. Při té příležitosti je přesvědčit, aby využili naše noclehárny, což je druhý krok," vysvětlil Ján.

Když člověk projeví zájem na další spolupráci, snaží se mu centrum zprostředkovat zaměstnání a zajistit mu ubytování v azylovém domě, kde může být tři měsíce až rok a pokud pracuje a obnoví si sociální návyky, může mu centrum na jeden až tři roky přidělit městský sociální byt, kterých má CSSP k dispozici 28. Podobným úspěchem zatím podle ředitele skončily v Praze desítky případů.

Bezdomovců je v Praze zhruba 4500, větší část z nich však alespoň střídavě bydlí například v azylových domech nebo komerčních ubytovnách. „Těch zjevných, kteří žijí přímo na ulici, je asi 1500," dodal Ján.

Témata:  bezdomovci Praha

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 13:45

"Mám zlomené srdce." Sylvester Stallone lituje smrti Hulka Hogana (†71)

Amerikou otřásla velmi smutná zpráva o smrti wrestlingové legendy Hulka Hogana, který náhle zemřel ve věku 71 let. Sociální sítě zaplavily emotivní vzkazy, přičemž jeden takový napsal i slavný Sylvester Stallone. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.